Quantcast
Channel: Oficjalny serwis internetowy Gminy Kęty
Viewing all 3048 articles
Browse latest View live

Konsultacje społeczne projektu Programu ochrony środowiska dla Gminy Kęty wraz z prognozą oddziaływania na środowisko

$
0
0
Data publikacji: 
16-04-2015 14:52

Na podstawie art. 39 ust. 1 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tj. Dz. U. 2013 poz. 1235 z późn. zm.) Burmistrz Gminy Kęty podaje do publicznej wiadomości informację o możliwości zapoznania się z projektem Programu ochrony środowiska dla Gminy Kęty wraz z prognozą oddziaływania na środowisko.

Program ochrony środowiska dla Gminy Kęty wraz z prognozą oddziaływania na środowisko został opracowany jako narzędzie prowadzenia polityki ochrony środowiska na poziomie lokalnym. Dokumentu stanowi kontynuację obowiązującego dotychczas Programu ochrony środowiska dla Gminy Kęty, który został uchwalony przez Radę Miejską w Kętach we wrześniu 2010 r. Projekt Programu ochrony środowiska definiuje przedsięwzięcia niezbędne dla zapewnienia dobrego stanu środowiska Gminy Kęty, dla których określono skalę realizacji, spodziewane efekty oraz aspekty finansowe. Okres realizacji dokumentu obejmuje lata 2014-2020.

Miejsce wyłożenia projektu dokumentów do publicznego wglądu:

Z projektem Programu ochrony środowiska dla Gminy Kety wraz z prognozą oddziaływania na środowisko można zapoznać się w Wydziale Środowiska i Przedsiębiorczości Urzędu Gminy Kęty, ul. Rynek 7, pokój nr 27, w godzinach pracy urzędu (poniedziałek, środa, czwartek w godz. 7:30-15:30, wtorek w godz. 7:30-17:00, piątek w godz. 7:30-14:00), tel. (33) 844-76-00 wew. 128, fax. (33) 844 76 60, e-mail: sp@kety.pl lub gmina@kety.pl lub na stronie internetowej www.kety.pl

Możliwość składania uwag i wniosków:

Zainteresowane osoby, po zapoznaniu się z projektem dokumentów, mają możliwość składania uwag i wniosków.

Termin, sposób oraz miejsce składania uwag i wniosków:

Uwagi i wnioski można składać w terminie od dnia 17.04.2015 r. do dnia 08.05.2015 r.,w jednej z następujących form:

1) pisemnie poprzez wypełnienie formularza zgłaszania uwag i wniosków oraz:

–      przesłanie listownie na adres: Urząd Gminy Kęty, ul. Rynek 7, 32-650 Kęty,

–      złożenie w siedzibie Urzędu Gminy Kęty, ul. Rynek 7, 32-650 Kęty na Dzienniku Podawczym w godzinach pracy urzędu,

–      przekazanie za pomocą środków komunikacji elektronicznej na adres e-mail: sp@kety.pl lub gmina@kety.pl, bez konieczności opatrywania go bezpiecznym podpisem elektronicznym, o którym mowa w ustawie z dnia 18 września 2001 roku o podpisie elektronicznym,

–      przesłanie faksem na numer: (33) 844 76 60.

2) ustnie do protokołu w Wydziale Środowiska i Przedsiębiorczości Urzędu Gminy Kęty,  ul. Rynek 7, pokój nr 27, w godzinach pracy urzędu.

Zgodnie z art. 41 ww. ustawy, uwagi lub wnioski złożone po upływie terminu pozostawia się bez rozpatrzenia.

Organ właściwy do rozpatrzenia uwag i wniosków:

Organem właściwym do rozpatrzenia uwag i wniosków jest Burmistrz Gminy Kęty.

 

 

 

Autor: 
UG

IV Festiwal Młodego Aktora

$
0
0
Data publikacji: 
17-04-2015 07:46

W Domu Kultury w Kętach miała miejsce uroczysta gala, będąca podsumowaniem IV Festiwalu Młodego Aktora. Grand Prix Festiwalu zdobył Konrad Paw, uczeń II kl. Szkoły Podstawowej w Czańcu.

W sumie w obydwu konkursach wchodzących w skład Festiwalu Młodego Aktora wzięło udział 73 uczestników z Andrychowa, Bęczarki, Bielan, Choczni, Czańca, Głogoczowa, Ibramowic, Kęt, Koczanowa, Klimontowa, Krakowa, Kościelca, Libiąża, Łaz, Łyczanki, Myślenic, Nowego Brzeska, Nowej Wsi, Ostrowa, Oświęcimia, Polanki, Porąbki, Pawłowic, Proszowic, Rajska, Radziemic, Zawady, Zawiercia i Żywca. Ich występy oceniało Jury w składzie: Ewa Polak-Walesiak – aktorka Teatru Kwadryga w Bielsku-Białej, Maja Kubacka – aktorka Teatru Groteska w Krakowie oraz Kuba Abrahamowicz – założyciel i aktor Teatru Komedii Kuby Abrahamowicza w Bielsku-Białej. Tegoroczny Festiwal swoim patronatem objęli: Starosta Oświęcimski Zbigniew Starzec oraz Burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar.

Konrad Paw zajął również I miejsce w kategorii klas I-III Turnieju Interpretacji Bajki i Baśni, który w Domu Kultury gościł już po raz 21. Opiekunem młodego aktora jest Aleksandra Stępień. W kategorii klas IV-VI zwyciężyła Kinga Kizner ze Szkoły Podstawowej w Czańcu (opiekunowie: Aleksandra Stępień, Danuta Palarczyk-Dusza).

Podczas gali wręczono również nagrody zwycięzcom 6. Turnieju Teatralnego „Wywiedzione ze słowa”, w którym uczestniczy młodzież z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. W kategorii gimnazjów Jury nie przyznało pierwszej nagrody, natomiast w kategorii liceów zwyciężyła Elżbieta Trzaskoś z Młodzieżowego Domu Kultury im. Andrzeja Bursy w Krakowie (opiekun: Joanna Rudkowska).

Poza tym tradycyjnie już swe nagrody przyznał patron festiwalu – krakowski Teatr Groteska. Złota Maska trafiła do Artura Kamińskiego z SP nr 5 w Żywcu (opiekun: Jolanta Talik) za dojrzałość sceniczną. Srebrną Maskę otrzymał Adam Płonka z LO im. Marii Dąbrowskiej w Kętach (opiekun: Anna Kapcia) za umiejętność operowania różnymi środkami scenicznymi i świadomość sceniczną. Natomiast Brązową Maskę otrzymał Paweł Świeżowski z Młodzieżowego Domu Kultury im. Andrzeja Bursy w Krakowie (opiekun: Joanna Rudkowska) za wrażliwość muzyczno-poetycką w poezji śpiewanej.

Pełne wyniki Festiwalu Młodego Aktora można znaleźć na stronie internetowej DK: www.domkultury.kety.pl

Autor: 
DK

IV runda rozgrywek Akademii Minisiatkówki dla czwartoklasistów

$
0
0
Data publikacji: 
17-04-2015 10:48

16 kwietnia 2015 r. w sali gimnastycznej ZSG 2 w Kętach odbyła się IV runda rozgrywek mini piłki siatkowej dziewcząt i chłopców. W zawodach wzięli udział uczniowie klas IV szkół podstawowych z Porąbki, Nowej Wsi, SP 1 i SP 2 Kęty. Organizatorem imprezy był Siatkarski Ośrodek Szkolny przy ZSG 2 Kęty. Ogółem w zawodach wystartowało 14 zespołów dziewcząt i chłopców (łącznie 30 dzieci), które rywalizowały w zespołach 2 osobowych.

Na podsumowanie rozgrywek przyjechał ambasador Akademii Siatkówki w Kętach, Mateusz Błasiak, który bacznie przyglądał się zmaganiom najmłodszych adeptów naszej akademii.

Mecze w pierwszej fazie rozegrano w grupach systemem „każdy z każdym”, a następnie systemem pucharowym. W kategorii dziewcząt I m zajął zespół z Porąbki w składzie Aleksandra Majdak - Daria Skwarczyńska pokonując w finale drużynę z SP 2 (Z. Tuchowska, Urbańczyk). III miejsce w tej grupie wywalczył II zespół z Porąbki (J. Sopiak, P. Stanek), pokonując zespół dziewcząt z Nowej Wsi. W grupie chłopców zwyciężył zespół z Millenium Porąbka: para Radosław Kapela – Mateusz Nycz,  II m zajęła para z ZSG 2 Kęty (A. Drewniany - M. Zacny), a na III m uplasował się team z SP Porąbka (J.Ring – M. Spesz) zwyciężając z zespołem ZSG 1 Kety (A. Kawczyński – F. Mrowiec).

Po przedstawieniu klasyfikacji dokonano podsumowania całorocznych zmagań i nagrodzono medalami uczestników turniejów za miejsca I-III.

Klasyfikacja indywidualna po IV rundach rozgrywek Akademii Siatkówki w Kętach:

DZIEWCZĘTA:

Im MAJDAK Aleksandra (SP Porąbka) – 48 pkt,                                                        

II m SKWARCZYŃSKA  Daria  (SP Porąbka) – 42 pkt,                                          

III m TUCHOWSKA  Zuzanna (SP 2 Kęty) – 33 pkt,

IV m TROJAK Sandra (SP 1 Kęty) – 31 pkt,                                                         

V m SOPIAK  Justyna (SP Porąbka) – 30 pkt,

VI m  STANEK  Paulina  (SP Porąbka) – 27 pkt,

VII m  GŁÓD Patrycja (SP 1 Kęty) – 27 pkt,

VIII m URBAŃCZYK Julia  (SP 2 Kęty) – 18 pkt.                                                                    

CHŁOPCY:

I m DREWNIANY Adrian (SP 2 Kęty) – 57 pkt,

II m NYCZ Mateusz (SP Porąbka) – 42 pkt,

III mKAPELA Radosław (SP Porąbka) – 42 pkt,

IV m ZACNY Miłosz (SP 2 Kęty) – 36 pkt,

V m MROWIEC Maciej (SP 1 Kęty) –28 pkt,

VI m RING Jakub (SP Porąbka) – 21 pkt,

VII m KAWCZYŃSKI Adrian (SP 1 Kęty) – 15 pkt,

VIII SPIESZ Maksymilian (SP Porąbka) – 10 pkt.

Po klasyfikacji indywidualnej podsumowano zmagania w klasyfikacji szkół, w rywalizacji dziewcząt i chłopców klas IV oraz V-VI. Statuetki za rozgrywki w ramach Akademii Siatkówki w sezonie 2014/15 otrzymali:

I m - ZSG 2 Kęty  (281pkt),

II m – SP Porąbka (227,5 pkt),

III m - ZSG 1 Kęty (162 pkt).


Autor: 
Anna Pustelnik

Szkolenie dla przedsiębiorców już za nami

$
0
0
Data publikacji: 
17-04-2015 13:11

16 kwietnia w murach Centrum Kształcenia Dorosłych w Kętach odbyło się bezpłatne szkolenie dla przedsiębiorców zorganizowane przez Gminę Kęty oraz firmę Ecocert z Krakowa, specjalizującą się w pozyskiwaniu i rozliczaniu dotacji z Unii Europejskiej oraz krajowych. W spotkaniu uczestniczyli również eksperci z zakresu BHP, doradztwa personalnego, energetycznego i finansowego.

W ramach nowej perspektywy unijnej, w latach 2014-2020 Polska otrzyma aż 82,5 mld euro. Spora część tej sumy przeznaczona zostanie na rozwój przedsiębiorczości. Programy, w ramach których będzie można ubiegać się o dofinansowanie, często stanowią kontynuację tych znanych z poprzedniej perspektywy (2007-2013). Nie zabrakło również nowości. Pozyskanie dofinansowania nie jest prostą sprawą, dlatego na rynku działa wiele firm specjalizujących się profesjonalną obsługą w zakresie pozyskiwania funduszy dla przedsiębiorców.

Licznie przybyli przedsiębiorcy mieli okazję zasięgnąć cennych informacji związanych m.in.  z zasadami przyznawania środków, opracowaniem i składaniem dokumentacji rozliczeniowej, programami ogólnokrajowymi, dotacjami na inwestycje ekologiczne, czy poradami prawnymi – wszystko to bez ponoszenia żadnych kosztów!

Oprócz funduszy unijnych rozmawiano na tematy: optymalizacji kosztów pracy, współpracy z agencjami pracy tymczasowej, zmiany dostawcy prądu, czy pozyskania środków z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na dostosowanie maszyn i przedsiębiorstw do standardów panujących w UE. Po szkoleniu, zgodnie z planem odbyły się indywidualne konsultacje ze specjalistami.

Z uwagi na bardzo duże zainteresowanie można spodziewać się w przyszłości kolejnych szkoleń dla przedsiębiorców, związanych nie tylko z pozyskiwaniem środków unijnych i krajowych na rozwój firmy, ale też z poradami dla osób pragnących otworzyć swój własny biznes.  

Autor: 
A.Christ

Dyskutujemy o ofercie turystycznej Kęt

$
0
0
Data publikacji: 
17-04-2015 13:42

W Domu Kultury w Kętach w dniach 14-15 kwietnia, odbyły się pierwsze warsztaty poświęcone Tworzeniu oferty turystycznej Gminy Kęty.

Dwudniowe spotkanie warsztatowe realizowane było w ramach projektu „Partycypacja – zróbmy kolejny krok!”. Po oficjalnym przywitaniu gości przez Burmistrza Gminy Kęty, zaczęła się robocza część spotkania, podczas której trenerzy z Fundacji Miejsc i Ludzi Aktywnych razem ze zgromadzonymi mieszkańcami, przedstawicielami urzędu i jednostek gminnych, wspólnie próbowali zdiagnozować aktualną sytuację w obszarze turystyki i zdefiniować obszary, które wymagają ulepszenia. Uczestnicy spotkania w aktywny i twórczy sposób pracowali, aby w kompleksowy sposób zdefiniować nie tylko atuty jakimi dysponuje nasza gmina, lecz również znaleść problemy, z którymi należałoby się zmierzyć przy projektowaniu nowej oferty turystycznej. Wszyscy zgodzili się z tym, że bardzo ważną rzeczą, oprócz diagnozy zasobów turystycznych w gminie jest bardziej efektywna współpraca pomiędzy władzami gminy, jednostkami gminnymi i podmiotami prywatnymi związanymi z branżą turystyczną.

Kolejne warsztaty realizowane z Fundacją Miejsc i Ludzi Aktywnych odbędą się:

21-22.04.2015 r. od godz. 10:00 do 15:00 Dom Kultury w Kętach (sala kameralna) - temat: „Budowanie Marki”. Celem warsztatów będzie wspólne zastanowienie się nad tym co wyróżnia gminę Kęty, jakie czynniki kształtują naszą tożsamość i stanowią o wyjątkowości miejsca. Serdecznie zapraszamy!

Data wydarzenia: 
21-04-2015 10:00 do 22-04-2015 10:00
Organizator: 
Gmina Kęty i Fundacja Miejsc i Ludzi Aktywnych
Adres wydarzenia: 
Dom Kultury w Kętach
Autor: 
UG

Zapraszamy wszystkie szkoły do udziału w konkursie plastycznym

$
0
0
Data publikacji: 
20-04-2015 11:57

Powiatowy Zespół nr 11 Szkół Ogólnokształcących w Kętach zaprasza wszystkich gimnazjalistów z naszej gminy i gminy Porąbka do udziału w wyjątkowym konkursie na plakat promocyjny. Tematem zabawy jest popularyzacja wiedzy o walorach przyrodniczych i kulturowych tych dwóch sąsiednich gmin oraz prezentacja uzdolnień plastycznych młodzieży.

Na najbardziej kreatywnych uczestników konkursu, którzy w ciekawy i inspirujący sposób przedstawią walory naszych gmin, czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe, które ufundują patroni imprezy:

  • Burmistrz Gminy Kęty,
  • Wójt Gminy Porąbka.

Jak czytamy w regulaminie Konkursu, plakaty można przygotować indywidualnie lub grupowo – w dwuosobowych zespołach uczniowskich. Poszczególni uczestnicy mogą przesłać tylko jedną pracę.  

Chętnych do udziału w Konkursie zgłaszają szkoły. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 kwietnia 2015 r. Z kolei prace przesyłać można do 22 maja 2015 r. Wszystkie wymogi techniczne dotyczące plakatów oraz szczegółowe zasady udziału w zabawie wyszczególnione zostały w regulaminie.

UWAGA! Warunkiem udziału w Konkursie jest dostarczenie wypełnionego i podpisanego formularza zgłoszenia do konkursu (do pobrania >>> tutaj<<< lub ze strony www.wyspian.pl).

Autor: 
Barbara Kuźma

Trwa VIII edycja konkursu „Policjant, który mi pomógł”

$
0
0
Data publikacji: 
20-04-2015 12:33

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie Niebieska Linia Instytutu Psychologii Zdrowia PTP przyjmuje zgłoszenia do VIII edycji ogólnopolskiego konkursu pod nazwą „Policjant, który mi pomógł”, służącego wyróżnieniu policjantów, którzy w szczególny sposób działają na rzecz ochrony ofiar przemocy domowej.

Zgłoszenia w ramach obecnej edycji przyjmowane są do 31 maja 2015 roku. Konkurs odbywa się pod patronatem Komendanta Głównego Policji oraz Rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem Bezpieczniej”.

Celem konkursu jestpromowanie postaw i umiejętności dobrze służących ochronie ofiar przemocy w rodzinie, podkreślenie roli policjantów w systemie przeciwdziałania przemocy w rodzinie; wsparcie policjantów podejmujących wzorowe działania i osobiście zaangażowanych w pomoc osobom krzywdzonym; zwiększenie motywacji policjantów do podejmowania skutecznych działań w tym obszarze.

Zgłoszenia od osób indywidualnych, przedstawicieli organizacji i instytucji  można nadsyłać za pomocą elektronicznego formularza znajdującego się na stronie www.policjant.niebieskalinia.pl/formularz.php, a także tradycyjną pocztą („Niebieska Linia”, ul. Korotyńskiego 13, 02-121 Warszawa), podając: dane kontaktowe zgłaszającego, dane policjanta, którego chcielibyście Państwo wyróżnić oraz uzasadnienie tego wyboru (można skorzystać z załączonego formularza zgłoszeniowego do druku). Kandydatury nadesłane po 31 maja 2015 r. zostaną uwzględnione w następnej edycji konkursu.

Kandydatów do nagrody spośród osób zgłoszonych wyłoni kapituła złożona z pracowników Pogotowia „Niebieska Linia”, patrona konkursu i laureatów konkursu z lat poprzednich. Rozstrzygnięcie VIII edycji konkursu nastąpi z końcem czerwca 2015 roku. Tradycyjnie Laureaci otrzymują nagrody z rąk Komendanta Głównego Policji oraz organizatora konkursu w lipcu 2015 roku, podczas obchodów Dnia Policji.

Więcej informacji o konkursie na stronie: www.policjant.niebieskalinia.pl.


Autor: 
KPP Oświęcim

Numer alarmowy 112 bez tajemnic

$
0
0
Data publikacji: 
20-04-2015 14:54

Na stronie internetowej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w specjalnej zakładce zostały umieszczone filmy instruktażowe dla osób głuchoniemych ułatwiające kontakt z numerem alarmowym 112.

Z kolei informacje dotyczące obsługi wyznaczonego nr telefonu 728 112 112 dla osób głuchoniemych zostały umieszczone na stronie Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu – www.pczk.powiat.oswiecim.pl/112. Informacje te w znaczący sposób ułatwią osobom głuchoniemym wezwanie pomocy.

Autor: 
Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu: Biuro Spraw Obronnych i Zarządzania Kryzysowego

Wizyta w ZSG w Nowej Wsi niecodziennego gościa

$
0
0
Data publikacji: 
21-04-2015 07:31

Rafael Andrade, bo tak ma na imię młody człowiek – rodowity Brazylijczyk, mieszkaniec Rio de Janeiro, który w poniedziałek (20.04.) odwiedził naszą szkołę, aby pokazać nam kawałek swojego pięknego kraju poprzez taniec.

Z tej wyjątkowej okazji skorzystały uczennice z klas II i III, które w rytmach brazylijskiej samby mogły wyrazić swoje emocje i uczucia. Nasz gość zapoznał dziewczęta również z podstawowymi elementami capoeiry – sztuki walki połączonej z tańcem.

Spotkanie to pokazało, że mimo bariery językowej i różnic kulturowych, taniec jest świetną formą komunikacji międzyludzkiej. Rafael dzięki swojej spontaniczności, otwartości i kreatywności, pociągnął za sobą uczestniczki warsztatów do egzotycznych rytmów gorącego Rio de Janerio – stolicy samby. Każda z nich udowodniła, że potrafi zachować dystans do siebie i na miarę swoich możliwości poczuć klimat urokliwego tańca. Dziewczęta mają nadzieję, że nowo poznany kolega przyjedzie jeszcze do naszej szkoły i powtórnie zarazi je swoim optymizmem, radością i pogodą ducha.

Składamy serdeczne podziękowania dla Rafaela i jego kolegów (M. Toczko, T. Mamicy) za pomoc w zorganizowaniu tego spotkania.

Uczestniczki niecodziennego spotkania i organizator Z. Dudek


Noc filmowa w „Dąbrowskiej”

$
0
0
Data publikacji: 
21-04-2015 07:39

Duży ekran, ciemna sala, muzyka filmowa, ciekawe i różnorodne filmy… Wszystko niczym seans w prawdziwym kinie. Tak właśnie było w nocy z 17 na 18 kwietnia 2015 r., kiedy to po raz pierwszy odbył się nocny maraton filmowy w Powiatowym Zespole Nr 9 Szkół im. M. Dąbrowskiej w Kętach.

Młodzież i nauczyciele tuż po 20.00 w piątkowy wieczór rozpoczęli niezapomnianą podróż po największych hitach kinowych. Otuleni kocem, zawinięci w śpiwory, leżąc na materacach w sali gimnastycznej, uczniowie doznawali mieszanki wrażeń aż do samego rana. Oprócz takich przeżyć, dyskusje i projekcje filmów w oryginalnej, anglojęzycznej wersji, niewątpliwie stanowiły cenny wymiar edukacyjny całego wydarzenia. Jak to w kinie, nie mogło zabraknąć także napojów i przekąsek, o które zadbała młodzież. Podczas przerw między seansami, kinomani mogli posilić się gorącą kawą, herbatą oraz smakołykami serwowanych w specjalnie zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski kawiarence. Pod osłoną nocy czas mijał nieubłaganie szybko, lecz spokojnie. I tak aż do samego świtu... Punkt o godzinie 7., niewyspani, ale z wspomnieniami na całe życie, uczniowie opuścili mury naszej szkoły.

Noc filmowa minęła pod znakiem wzajemnej integracji, stanowiąc idealną okazję do wspólnie spędzonego czasu w niezwykłym klimacie. Entuzjazm i postawa uczniów pokazały, że maraton filmowy powinien stać się corocznym wydarzeniem w kalendarzu naszej superaktywnej szkoły.

Autor: 
Opiekun SU Piotr Matyjaszek

Dziesięć lat na deskach scenicznych „Minus Jeden”

$
0
0
Data publikacji: 
21-04-2015 08:05

Obchody Jubileuszu  10-lecia Grupy Teatralnej Minus Jeden, działającej nieprzerwanie od 2005r. w PZ nr 9 odbyły się 10 kwietnia 2015r. w Domu Kultury w Kętach. Uroczystą galę poprowadzili absolwenci szkoły: Roksana Woźniak oraz Dominik Gąsior, którzy przez lata swojej nauki szkolnej angażowali się w działalność artystyczną szkoły. Część oficjalną rozpoczęło przemówienie G. Mojżesz-Wlazły, dyrektor szkoły oraz powitanie szanownych gości, wśród których znaleźli się m. in. Jarosław Jurzak – wicestarosta oświęcimski, Monika Stalica – naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych Starostwa Oświęcimskiego, Elżbieta Kowalczyk – dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Wadowicach oraz Rafał Ficoń – zastępca burmistrza Gminy Kęty.

W klimat wspomnień wprowadził publiczność film dokumentujący działalność Grupy. Na ekranie kinowym  pojawiły się ilustracje fotograficzne i filmowe najważniejszych inicjatyw podejmowanych przez Grupę w ostatnim dziesięcioleciu. Część oficjalna została wzbogacona występami uzdolnionej muzycznie i tanecznie młodzieży. Śpiew (Agata Grzędowska) przy akompaniamencie skrzypiec (Aneta Błasiak), fortepianu (Michał Karpiński) wraz z układem tanecznym (Joanna Płonka) były odzwierciedleniem różnych pasji artystycznych, w których realizuje się młodzież z „Dąbrowskiej”.  Czy wiedzą Państwo, że gdyby zgromadzić wszystkich członków grupy na tej sali, tych, którzy przeżyli spotkanie z teatrem w swojej karierze szkolnej właśnie dzięki Grupie Teatralnej, to zapełniliby połowę miejsc? Tak, tak, było nas w sumie prawie stu pięćdziesięciu! W sumie zagraliśmy w  16 dużych spektaklach, nie licząc mniejszych przedstawień. A obejrzało nasze dokonania około 10,5 tys. widzów!– tak podsumowała dziesięcioletnią działalność grupy Roksana Woźniak.

Ostatnim punktem programu był premierowy spektakl przygotowany specjalnie na tę okazję. Sztuka „Opowieści lasku ardeńskiego” autorstwa Janusza Toczka była pretekstem do rozważań o charakterze współczesnej kultury. Ośmieszone zostały masowość, tandeta, postępujący konsumpcjonizm. Przedstawienie miało tym razem konwencję komediową i choć publiczność śmiała się do łez, podkreślała również po spektaklu, że można było w tym pomieszaniu i poplątaniu gatunków, tematów i konwencji odnaleźć trafną diagnozę współczesnego świata, w którym wartości są wypierane przez antywartości, a w miejsce refleksji wciska się „wielkie Nic”. Bohaterowie znani z literatury nie tylko dziecięcej: Śnieżka, Wilk, Czerwony Kapturek, Lis, Hamlet, Lady Makbet, Żmija zostają wchłonięci w tzw. „czarną dziurę”. Idą w stronę czerwonego światła, z którego już kiwa na nich „Nowa Era”. I choć to komedia – nie ma happy endu. Na koniec ogłuszona szumem medialnym publiczność siedzi w kompletnych ciemnościach, by po chwili poddać się niewyszukanej linii melodycznej w stylu disco-polo. I już wiadomo, dlaczego Hamlet z lasku ardeńskiego, po licznych próbach wygłoszenia słynnego monologu rozpoczynającego się od słów „Być albo nie być…”, wybiera właśnie to drugie, bowiem jak sam stwierdza: „lepiej nie być”.

Istnienie grupy Minus Jeden zawdzięczmy ludziom wielkiego serca, którzy w tych dniach są nam szczególnie bliscy. Bo nawet najlepsze chęci, upór, czy determinacja niewiele znaczą, gdy wokół brakuje życzliwości i gotowości do współpracy. Pragniemy szczególnie gorąco podziękować wszystkim ofiarodawcom za każdą formę wsparcia naszej działalności. Dziękujemy w imieniu swoim oraz młodzieży! Zapewniamy, że Państwa zaangażowanie służy rozwijaniu pasji młodych ludzi,  kształtuje ich charaktery, daje radość życia, jest więc najlepszą  inwestycją w przyszłość. Bardzo cieszy nas, że po tych 10 latach grupa Minus Jeden jest rozpoznawalna i pozytywnie odbierana w środowisku lokalnym. Czujemy się spadkobiercami tradycji artystycznych, które w murach obecnej „Dąbrowskiej” goszczą od czasów jej powstania w 1907 r. Godna podziwu determinacja, zapał, poświęcenie wolnego czasu przez opiekunów i uczniów charakteryzowała pokolenia, które już odeszły, ale i teraz cechy te są znakiem rozpoznawczym wszystkich członków społeczności „Dąbrowskiej”. Jak powiedzieli goście i uczestnicy gali, doceniać należy zaangażowanie w rozwój artystyczny młodzieży wszystkich: władz oświatowych, sponsorów, nauczycieli, pracowników obsługi, rodziców. W rozmowach kuluarowych założycielki Grupy: Donata Wójcik-Bąbska i Izabela Paszko podkreślały, że nie przypuszczały, że „Minus Jeden” przetrwa próbę czasu, skoro jednak grupa istnieje już dziesięć lat, to należy sądzić, że praca nad rozwijaniem uzdolnień artystycznych młodzieży ma sens…

Autor: 
I. Paszko

Przedszkolaki w urzędzie

$
0
0
Data publikacji: 
21-04-2015 08:00

17 kwietnia 2015 r. do Urzędu Gminy Kęty przybyli niecodzienni goście. Odwiedziły nas dzieci z Samorządowej Placówki Wychowania Przedszkolnego Nr 1 w Kętach.

Zwiedzanie urzędu rozpoczęło się od pamiątkowego zdjęcia pod zabytkowym herbem miasta, następnie "nasi milusińscy" obejrzeli m.in. gabinet dyrektora Wydziału Infrastruktury Społecznej – Pana Tomasza Bieleckiego, skąd mogły podziwiać panoramę miasta z pięknym widokiem na kęcki rynek. Kolejnym, uważanym przez dzieci za bardzo interesujący, był gabinet II zastępcy burmistrza – Pana Marcina Śliwy, gdzie mogły zobaczyć dokładne mapy gminy i zająć miejsce za biurkiem.

Jednak największą atrakcją i przeżyciem okazała się dla nich wizyta w gabinecie samego burmistrza. Uwagę naszych gości zwrócił przede wszystkim piękny zabytkowy zegar i stojąca na regale pluszowa kaczka – prezent od burmistrza sąsiedniej gminy Andrychów. Burmistrz opowiedział dzieciom o swojej pracy, a maluchy, gdy tylko nadarzyła się okazja, zasypały go gradem dość trudnych pytań. Nasi goście zobaczyli jeszcze salę sesyjną, a w Urzędzie Stanu Cywilnego naocznie mogły się przekonać, jak wygląda prawdziwy łańcuch, który jest zakładany przez urzędników przy udzielaniu ślubów. Miejmy nadzieję, że piątkowa wizyta dla naszych przedszkolaków była równie inspirującym przeżyciem, jak dla wszystkich urzędników pracujących na co dzień w Urzędzie Gminy.  

 

Autor: 
Jurand Saternus

Przerwa techniczna w Urzędzie Gminy Kęty

$
0
0
Data publikacji: 
21-04-2015 09:58

W związku z przeprowadzanymi na sieci energoelektrycznej pracami, systemy informatyczne kęckiego magistratu chwilowo nie działają. Wszystkich mieszkańców zainteresowanych załatwieniem urzędowych formalności zapraszamy po godz. 13:00.

Jednocześnie przepraszamy za utrudnienia i niedogodności, a w razie pilnych pytań dotyczących Państwa spraw polecamy kontakt telefoniczny z właściwymi wydziałami Urzędu Gminy Kęty.

Autor: 
UG

Czarna kotka czeka na dom

$
0
0
Data publikacji: 
21-04-2015 12:47

Choć ma zaledwie jeden rok, bardzo dużo już przeszła. Brak opieki i leczenia, niedożywienie, a ostatnio wypadek, w wyniku którego niezbędna była operacja. O kim mowa? O niedużej, sympatycznej kotce, która poszukuje nowego, troskliwego domu stałego lub chociaż tymczasowego, parotygodniowego schronienia.

Zwierzak znaleziony został przed tygodniem (środa, 15 kwietnia) na chodniku w rejonie Kęckich Gór Północnych. Był w bardzo złym stanie, a jego głowa była pogruchotana. Najprawdopodobniej został potracony przez auto, którego właściciel nie zainteresował się skrzywdzonym maleństwem. Na szczęście znaleźli się przechodnie, których poruszył los kotki. Zwierzak trafił do gabinetu lek. wet. Marzeny Mitoraj-Laszczak OPEN-VET, gdzie przeszedł operację zdrutowania żuchwy. Nieco później kotka została dodatkowo odpchlona, odrobaczona i wysterylizowana.

Stan około rocznej „czarnulki” jest obecnie dobry i z każdym dniem ulega poprawie. Jednakże już za 5 tygodni maluch będzie musiał przejść kolejny zabieg związany z usunięciem drutów. Jeśli nikt nie zdecyduje się przygarnąć zwierzaka, kotka czas do operacji spędzi w lecznicy, która nie jest przecież najlepszym miejscem do dochodzenia do siebie. Dlatego apelujemy do wszystkich ludzi dobrego serca o pomoc dla naszej futrzastej rekonwalescentki i udzielenie jej 5-tygodniowego (a najlepiej dożywotniego!) schronienia. Kotek jest udomowiony, korzysta z kuwety i z pewnością nie sprawi większych kłopotów.

Wszystkich zainteresowanych adopcją prosimy o kontakt telefoniczny z Panią Marzeną (nr 723-330-933) lub wizytę w lecznicy (Kęty, ul. Jana Kantego 14, pon.-czw. 8:30-18:00, pt. 8:30-17:00, sob. 9:00-13:00).

Autor: 
Barbara Kuźma / fot. A.Christ

Ogłoszenie o konkursie na stanowisko Dyrektora Domu Kultury w Kętach

$
0
0
Data publikacji: 
21-04-2015 16:50

BURMISTRZ GMINY KĘTY

o g ł a s z a

konkurs na stanowisko Dyrektora Domu Kultury w Kętach

32 - 650 Kęty, ul. Żwirki i Wigury 2a

1.Wymagania niezbędne, które kandydat na stanowisko będące przedmiotem konkursu winien spełniać:

1)      obywatelstwo polskie;

2)      wykształcenie wyższe pierwszego lub drugiego stopnia w rozumieniu przepisów o szkolnictwie wyższym;

3)      co najmniej 3 - letnie doświadczenie zawodowe, w tym co najmniej roczne na stanowisku kierowniczym;

4)      pełna zdolność do czynności prawnych oraz korzystanie z pełni praw publicznych;

5)      nieskazanie prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe;

6)      niekaralność zakazem pełnienia funkcji kierowniczych związanych z dysponowaniem środkami publicznymi, o których mowa w art. 31 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 17 grudnia 2004r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (Dz. U. z 2013r. poz. 168 ze zm.).

2.Wymagania dodatkowe pożądane od kandydata:

1)      wykształcenie z z zakresu zarządzania kulturą, kulturoznawstwa, animacji społeczno-kulturalnej lub sztuki;

2)      doświadczenie zawodowe w zarządzaniu i organizacji działalności kulturalnej;

3)      doświadczenie w pracy z grupami dziecięcymi, młodzieżowymi, artystycznymi oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi;

4)      znajomość przepisów ustaw: o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, o finansach publicznych (w szczególności przepisów dotyczących gospodarki finansowej w instytucjach kultury), o organizowaniu imprez masowych oraz prawa zamówień publicznych;

5)      znajomość zagadnień związanych z pozyskiwaniem pozabudżetowych środków finansowych;

6)      predyspozycje menadżerskie i umiejętność kierowania zespołem, a także predyspozycje do organizowania i prowadzenia przedsięwzięć związanych z działalnością kulturalną i twórczością artystyczną.

3.Dokumenty wymagane w ofertach pracy składanych przez kandydatów:

1)      pisemne zgłoszenie się do konkursu z motywacją kandydowania na stanowisko dyrektora Domu Kultury w Kętach;

2)      pisemną, autorską koncepcję funkcjonowania Domu Kultury w Kętach z uwzględnieniem warunków organizacyjno-finansowych instytucji;

3)      kwestionariusz osobowy dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie;

4)      kserokopia dowodu osobistego;

5)      kserokopie dyplomów i świadectw dokumentujących posiadane kwalifikacje;

6)      kserokopie dokumentów potwierdzających przebieg pracy zawodowej;

7)      oświadczenie kandydata o pełnej zdolności do czynności prawnych i korzystaniu z pełni praw publicznych;

8)      oświadczenie kandydata, że nie był skazany prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe;

9)      oświadczenie kandydata, że nie był karany zakazem pełnienia funkcji kierowniczych związanych z dysponowaniem środkami publicznymi, o których mowa w art. 31 ust. 1 pkt 4 stawy z dnia 17 grudnia 2004r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (Dz. U. z 2013r., poz. 168 ze zm.).

10)  oświadczenie o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych dla potrzeb przeprowadzenia konkursu na podstawie ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2014r. poz. 1182 ze zm.).

4. Termin i miejsce składania ofert.

Oferty wraz z załącznikami należy składać w zamkniętej kopercie z podanym adresem zwrotnym, nr telefonu oraz adresem poczty elektronicznej z dopiskiem „Konkurs – dyrektor Domu Kultury w Kętach”, na Dzienniku Podawczym Urzędu Gminy Kęty, Rynek 7 - parter lub drogą pocztową na adres Urząd Gminy Kęty, Rynek 7, 32-650 Kęty w terminie 30 dni od daty opublikowania ogłoszenia (liczy się data wpływu do Urzędu Gminy).

5. Informacje dodatkowe.

1)      Zgłoszenie udziału w konkursie wraz z motywacją oraz wymagane oświadczenia muszą być podpisane własnoręcznie.

2)      Do przeprowadzenia postępowania konkursowego Burmistrz Gminy Kęty powoła Komisję konkursową, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Kultury z dnia 30 czerwca 2004r. w sprawie organizacji i trybu przeprowadzenia konkursu na kandydata na stanowisko dyrektora instytucji kultury (Dz. U. Nr 154, poz.1629) i określi tryb jej pracy.

3)      Konkurs zostanie przeprowadzony w dwóch etapach. I etap - sprawdzenie ofert pod względem formalnym bez udziału kandydatów i II etap - ocena kwalifikacji zawodowych, wiedzy i predyspozycji kandydatów.

4)      O dopuszczeniu do konkursu bądź odrzuceniu oferty z powodów formalnych oraz o terminie i miejscu przeprowadzenia II etapu konkursu zainteresowani zostaną poinformowani telefonicznie lub pocztą elektroniczną.

5)      Rozstrzygnięcie konkursu przewiduje się w ciągu 60 dni od dnia opublikowania ogłoszenia.

6)      Informację o warunkach organizacyjno-finansowych działalności Domu Kultury w Kętach można uzyskać w siedzibie Domu Kultury w Kętach, ul. Żwirki i Wigury 2a – sekretariat, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8-ej do 16-ej lub telefonicznie (33) 844 86 70.

Autor: 
UG

Znajda z Bulowic czeka na swojego pana

$
0
0
Data publikacji: 
22-04-2015 08:01

 

16 kwietnia mieskaniec Bulowic znalazł i przygarnął błąkającego się na skraju bulowickiego parku psa. Wszystkie informacje o znalazcy i miejscu przebywania czworonoga można uzyskać u komendanta Straży Miejskiej.

 

Straż Miejska: ul. Kilińskiego 1, 32-650 Kęty

tel: 33/844-76-00
wew. 331 – komendant Zbigniew Kanik
wew. 
329 - komenda Straży Miejskiej

Autor: 
SM

Ogłoszenie o zebraniu mieszkańców dzielnicy Nowe Miasto

$
0
0
Data publikacji: 
22-04-2015 09:26

 O G Ł O S Z E N I E

Na podstawie §8 Statutu Dzielnicy Nowe Miasto oraz w wykonaniu uchwał Rady Miejskiej w Kętach nr XVII/176/2012 z dnia 24 lutego 2012 r. w sprawie zarządzenia wyborów przewodniczących i członków zarządów dzielnic, Nr XXXVI/358/2013 z dnia 26 kwietnia 2013 r. o zmianie uchwały w sprawie zarządzenia wyborów przewodniczących i członków zarządów dzielnic, Nr XLI/402/2013 z dnia 13 września 2013 r. o zmianie uchwały w sprawie zarządzenia wyborów przewodniczących i członków zarządów dzielnic, Nr XLIX/494/2014 z dnia 28 marca 2014 r. o zmianie uchwały w sprawie zarządzenia wyborów przewodniczących i członków zarządów dzielnic oraz Nr VI/41/2015 z dnia 27 marca 2015 r. o zmianie uchwały w sprawie zarządzenia wyborów przewodniczących i członków zarządów dzielnic

Burmistrz Gminy Kęty 
z w o ł u j e
na dzień 23 kwietnia 2015 r. (czwartek) o godz. 18.00
w Domu Kultury w Kętach
ZEBRANIE MIESZKAŃCÓW DZIELNICY NOWE MIASTO DLA WYBORÓW PRZEWODNICZĄCEGO I CZŁONKÓW ZARZĄDU DZIELNICY ORAZ KOMISJI REWIZYJNEJ.

Porządek zebrania: 

1.  Otwarcie Zebrania i stwierdzenie jego prawomocności. 

2.  Wybór Przewodniczącego i Sekretarza Zebrania. 

3.  Zatwierdzenie porządku obrad. 

4.  Powołanie Komisji uchwał i wniosków. 

5.  Powołanie Komisji skrutacyjnej. 

6.  Wybory Przewodniczącego Zarządu: 

1) uchwała w sprawie Regulaminu wyborów Przewodniczącego Zarządu, 

2) zgłaszanie kandydatów, 

3) przygotowanie kart do głosowania (w trakcie: dyskusja i wnioski), 

4) głosowanie tajne, 

5) ustalenie wyników wyborów (w trakcie: dyskusja i wnioski), 

6)  ogłoszenie wyników wyborów i podjęcie uchwały stwierdzającej wybór. 

7.  Wybory członków Zarządu Dzielnicy i Komisji Rewizyjnej: 

1) uchwała w sprawie Regulaminu wyborów członków Zarządu Dzielnicy, 

2) uchwała w sprawie Regulaminu wyborów Komisji Rewizyjnej, 

3) zgłaszanie kandydatów, 

4) przygotowanie kart do głosowania (w trakcie: dyskusja i wnioski), 

5) głosowania tajne, 

6) ustalenie wyników wyborów (w trakcie: dyskusja i wnioski), 

7) ogłoszenie wyników wyborów i podjęcie uchwał stwierdzających wybór. 

8.  Uchwała w sprawie środków finansowych do dyspozycji Dzielnicy. 

9.  Uchwała w sprawie przyjęcia wniosków Zebrania. 

10. Przyjęcie protokołu z poprzedniego Zebrania. 

11. Zakończenie Zebrania. 

Burmistrz Gminy Kęty      

dr inż. Krzysztof Jan Klęczar


Zapraszamy wszystkich mieszkańców dzielnicy do uczestnictwa w Zebraniu oraz podjęcia dyskusji na najważniejsze, aktualne tematy, w szczególności: współpracy ze Spółdzielnią Mieszkaniową Lokatorsko-Własnościową w Kętach, kształcie parku miejskiego oraz porządku na okolicznych terenach rekreacyjnych.




Autor: 
UG

Porządek obrad VII sesji Rady Miejskiej w Kętach

$
0
0
Data publikacji: 
23-04-2015 08:37

Porządek Obrad

VII sesji Rady Miejskiej w Kętach

zwołanej na dzień 29 kwietnia (środa)  2015 r. o godz. 12.00

w sali sesyjnej Urzędu Gminy Kęty

 

  1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
  2. Ustalenie porządku obrad.
  3. Przyjęcie protokołu VI sesji.
  4. Informacja Przewodniczącego Rady o działaniach w okresie międzysesyjnym.
  5. Interpelacje i zapytania radnych.
  6. Informacja o stanie porządku publicznego i bezpieczeństwa oraz ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej.

Podjęcie uchwał:

1)     w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Kęty,

- 1.1

- 1.2

- 1.3

2)     w sprawie wyrażenia zgody na zaciągnięcie zobowiązania,

3)     w sprawie przyjęcia do realizacji „ Planu gospodarki niskoemisyjnej dla Gminy Kęty”,

4)     w sprawie przyjęcia do realizacji Gminnego Programu Wspierania Rodziny na lata 2015-2017,

5)     w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy z dotychczasowym dzierżawcą, której przedmiotem jest ta sama nieruchomość na okres do 3 lat,

6)     w sprawie wyrażenia zgody na nabycie nieruchomości gruntowych położonych w Kętach,

7)     w sprawie wyrażenia zgody na zawarcie kolejnej umowy dzierżawy z dotychczasowym dzierżawcą, której przedmiotem jest ta sama nieruchomość na okres do 3 lat,

8)     w sprawie przejęcia zadania od Województwa Małopolskiego,

9)     w sprawie zaliczenia ul. Piastowskiej, ul. Mieszka I i ul. Bolesława Chrobrego w Kętach do kategorii dróg gminnych,

10)  w sprawie udzielenia dotacji dla Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Kęty,

11)   w sprawie zmiany uchwały budżetowej Gminy Kęty na rok 2015,

12)  w sprawie zmian w składzie osobowym Komisji Spraw Gospodarczych.                                                                                               

  1. Przedstawienie uchwał stałych komisji Rady.
  2. Sprawozdanie Burmistrza z działalności w okresie międzysesyjnym.
  3. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.
  4. Wolne wnioski i informacje.
  5. Zamknięcie sesji.

Przewodniczący

Rady Miejskiej

Marek Nycz


                                      

Załącznik: 
7.1.0.pdf 137.93KB
7.1.1.pdf 162.68KB
7.1.2.pdf 202.33KB
7.1.3.pdf 136.21KB
7.2.pdf 206.97KB
7.3.pdf 4.41MB
7.4.pdf 297.73KB
7.5.pdf 1.38MB
7.6.pdf 179.54KB
7.7.pdf 668.67KB
7.8.pdf 157.3KB
7.9.pdf 291.27KB
7.10.pdf 192.23KB
7.11.pdf 721.86KB
7.12.pdf 167.64KB
Autor: 
UG

Wyprawa - poprawa: Rusza kampania Sprzątanie świata - Polska 2015

$
0
0
Data publikacji: 
23-04-2015 09:17

Drodzy Przyjaciele Ziemi!

Jeśli nie macie jeszcze planów na Dzień Ziemi, mamy dla Was wyjątkową propozycję - zapraszamy Was do udziału w starcie 22. akcji Sprzątanie świata - Polska. W ramach tegorocznej edycji kampanii chcemy zwrócić uwagę na rolę, jaką każdy z nas może odegrać w budowaniu czystego środowiska na co dzień. A możemy to zrobić w bardzo prosty sposób - zostając strażnikiem czystości i porządku w swojej gminie.

Wsiądźcie na rower, wyruszcie pieszo albo zaciągnijcie się na żaglówkę, zaproście krewnych i znajomych i wyruszcie z nami na Wyprawę-poprawę!

Pomożemy gminom w lokalizowaniu dzikich wysypisk oraz innych problemów, które mają wpływ na porządek w naszym najbliższym otoczeniu.

Wystarczy, że rozejrzycie się dookoła i sprawdzicie:

  • czy gdzieś są dzikie wysypiska odpadów, jeśli tak - zanotujcie gdzie, opiszcie krótko rodzaj odpadów i orientacyjnie ich ilość,
  • czy gdzieś na poboczu zalegają śmieci, jeśli tak - zanotujcie gdzie i jakiego rodzaju,
  • czy brakuje koszy na śmieci, jeśli tak - zanotujcie gdzie,
  • czy brakuje pojemników do segregacji, jeśli tak - zanotujcie gdzie i jakich (na szkło, papier, plastik, metal?)

a następnie zgłosicie do gminy!

Numery telefonów do osób, które w gminach są odpowiedzialne za utrzymanie czystości i porządku możecie odnaleźć na naszej stronie www.naszaziemia.pl.

rEKOnesans

Aby ułatwić Wam to zadanie, przygotowaliśmy coś absolutnie specjalnego - aplikację mobilną rEKOnesans, w formie gry-zabawy, za pomocą której będziecie mogli przeprowadzać zwiady w terenie, zbierać informacje dotyczące utrzymania czystości i porządku w gminach i sygnalizować problemy: braku koszy na odpady, dzikich wysypisk, śmieci na poboczach, braku koszy do segregacji. Aplikacja jest bezpłatna. Szukajcie naszej aplikacji w sklepie Google Play. Aplikacja dostępna jest na telefony z wersją systemu Android 4.0 lub wyższą.

W aplikacji znajdziecie też część poradnikową "Świadomi w środowisku", w której znajdą się podstawowe informacje, jak możemy dbać o środowisko oraz na jakich zasadach funkcjonuje gospodarka odpadami w gminach.

Weźcie udział w największej grze ekologicznej w Polsce
- przejdźcie, przejdźcie, przepłyńcie razem z nami kilometry, patrolując gminy!

Tegoroczną kampanię wspierają:

 Więcej informacji o tegorocznej akcji znajdziecie tu:

Autor: 
Fundacja Nasza Ziemia

Jesteśmy im winni pamięć i cześć – Dzień Pamięci w „Dąbrowskiej”

$
0
0
Data publikacji: 
23-04-2015 09:31

Od 18 lat w Powiatowym Zespole Nr 9 Szkół im. M. Dąbrowskiej w Kętach odbywa się uroczystość, której współtwórcami są członkowie Towarzystwa Miłośników Kęt oraz uczniowie i nauczyciele „Dąbrowskiej”. Mowa o  Dniu Pamięci, czyli wyjątkowo uroczyście obchodzonym dniu, poświęconym wspomnieniu o absolwentach i nauczycielach wywiezionych 23 kwietnia 1940 roku do obozu koncentracyjnego w Mauthausen –Gusen.

Gośćmi honorowymi tegorocznej uroczystości były panie: Jadwiga Momot i Stanisława Kruczała – córka i synowa Karola Kruczały – absolwenta Seminarium Nauczycielskiego i kierownika szkoły w Osieku Górnym. W obchodach wzięli również udział: Jarosław Jurzak – wicestarosta oświęcimski,  Marcin Śliwa – zastępca burmistrza, Ewelina Jura-Bączek – sekretarz Gminy, ks. kan. Franciszek Knapik  oraz dyrektorzy i przedstawiciele instytucji i placówek współpracujących ze szkołą. Goście, po złożeniu kwiatów i modlitwie pod tablicą pamięci umieszczoną w holu szkoły, obejrzeli spektakl pt.: „Requiem aniołów” przygotowany przez młodzież. W drugiej części uroczystości goście i uczniowie wysłuchali życiorysu Karola Kruczały opracowanego przez Annę Chowaniak. Od lat niestrudzenie poszukuje ona materiałów nt. osób, których nazwiska zostały umieszczone na tablicy pamięci. Dzięki dyrektor szkoły w Osieku, pani Krystynie Czerny, udało się jej w tym roku dotrzeć do rodziny pana Kruczały i do dokumentów z nim związanych. Na koniec uroczystości dyrektor PZ Nr 9, Grażyna Mojżesz-Wlazły, powiedziała: Jesteśmy spadkobiercami pamięci o ludziach, tworzących społeczność szkoły, w murach której dziś nauczamy i uczymy się. Ich tragiczne losy, są zaś przestrogą by tragedia wojna już nigdy się nie powtórzyła.

Autor: 
PZ Nr 9 / fot. A.Christ
Viewing all 3048 articles
Browse latest View live