Quantcast
Channel: Oficjalny serwis internetowy Gminy Kęty
Viewing all 3048 articles
Browse latest View live

Nie ma usprawiedliwienia dla braku wiedzy o mobbingu

$
0
0
Data publikacji: 
24-03-2015 12:21

Dyskryminacja, mobbing, molestowanie - to nie są nowe zjawiska, choć dopiero od niedawna rozpalają emocje opinii publicznej. Skoro już wszyscy przypomnieliśmy lub uświadomiliśmy sobie, że one istnieją, warto zainteresować się nimi nie w formie sensacyjnej, ale w uporządkowany sposób. W sposób, dzięki któremu pracodawcy i pracownicy nauczą się przeciwdziałać tym negatywnym zjawiskom lub reagować na nie we właściwy sposób.

Akademia PARP już od lat zwraca uwagę na niepożądane zjawiska w miejscu pracy. Dyskryminacja w pracy, mobbing, molestowanie, naruszanie dóbr osobistych pracowników - zostały omówione w szkoleniach e-learning: "Praktyczne zarządzanie personelem w MŚP" oraz "Prawo pracy w MŚP". Szkolenia porządkują wiedzę na temat tych negatywnych zjawisk, a jednocześnie mówią o kodeksowych i pozakodeksowych metodach dyscyplinowania pracowników. - To ważne, aby zarówno pracodawcy, jak i pracownicy, wyraźnie odróżniali dyscyplinowanie od szykanowania, gdyż nie każde nieprzyjemne zdarzenie w miejscu pracy należy traktować jako nadużycie.

Nasza praca może być oceniana krytycznie, a przełożeni mogą wyciągać konsekwencje w razie niewywiązywania się z obowiązków. W pracy zdarzają się też zachowania emocjonalne. Pod wpływem stresu, nieprzewidzianych wydarzeń czy presji terminów, zdarza się utrata zimnej krwi. Choć naganne, takie jednorazowe zachowania nie noszą zwykle znamion mobbingu. Nie mogą jednak stawać się normą. Nie tylko z przełożonymi, również z kolegami relacje nie zawsze układają się najlepiej. Bywa też tak, że zawiązane w pracy sympatie nie przetrwają próby czasu i przeradzają się w antypatie. Nękanie ze strony kolegów może być równie dotkliwe, jak ze strony przełożonych i również na to zwracamy uwagę w szkoleniach Akademii PARP.

Warto zauważyć, że wszystkie szkolenia Akademii PARP są przygotowane z perspektywy małych i średnich przedsiębiorstw. - podkreśla Aneta Grzyb-Hejduk, ekspert do spraw szkoleń Akademii PARP. W małych firmach relacje międzyludzkie są mniej sformalizowane, nieobudowane szeregiem regulaminów i procedur. Stosunki pracy w takich firmach często uznaje się za bardziej przyjazne niż te panujące w korporacjach. Jednak i tu mogą zdarzyć się naruszenia. A wówczas brak formalnych procedur utrudnia rozwiązanie problemu.

Przyjecie jasnych zasad ułatwia rozwiązywanie trudnych sytuacji, które mogą przecież pojawić się również w firmach, w których panuje dobra atmosfera pracy. Pomaga też minimalizować skalę zjawiska. Aby tak było, konsekwencje i sposób postępowania w razie pojawienia się niepożądanych zachowań muszą być powszechnie znane w firmie, a pracodawcy powinni wykazywać się wrażliwością. Wiedza  zdobyta w szkoleniach Akademii PARP pozwala zwiększyć tę wrażliwość i przygotować środowisko pracy wolne od szykanowania.

Od niedawna, trudne tematy w miejscu pracy można poznawać również w szkoleniu mobilnym pod tym tytułem. Szkolenie m-learning, przeznaczone na smartfony i tablety, przedstawia materiał w formie krótkich, kilkuminutowych lekcji. Są tam, z jednej strony, poruszane problemy równouprawnienia, dyskryminacji, mobbingu i molestowania. Z drugiej strony, przedstawiono również problem dostępnych metod dyscyplinowania pracowników. Dzięki temu łatwiej jest dostrzec różnicę między dyscyplinowaniem a szykanowaniem, dyskryminowaniem, czy poniżaniem.

- Zachęcamy przedsiębiorców i pracowników do spokojnego przeanalizowania problemu, dzięki interaktywnym treściom, przykładom i ćwiczeniom zawartym w szkoleniach Akademii PARP. Tak jak nie ma usprawiedliwienia dla mobbingu i innych nadużyć w miejscu pracy, tak nie ma usprawiedliwienia dla braku wiedzy na ten temat - podkreśla Aneta Grzyb-Hejduk. - Szkolenia e-learning "Praktyczne zarządzanie personelem w MŚP" oraz "Prawo pracy w MŚP" można przejść w zaciszu własnego domu, korzystając z komputera. Szkolenie m-learning "Trudne tematy w miejscu pracy" dostępne jest również na urządzeniach mobilnych. Jeśli więc komuś trudno wygospodarować czas w domu lub pracy, może sięgnąć po wiedzę w trakcie krótkich przerw, w biegu, korzystając np. ze smartfonu.

Akademia PARP to blisko 100 szkoleń e-learning i m-learning omawiających problemy ważne dla przedsiębiorców i pracowników polskich firm. Szkolenia są dostępne bezpłatnie, zatem nie ma wymówki dla braku wiedzy. I pracodawcy, i pracownicy mogą bez problemu dowiedzieć się więcej o problemach spotykanych w miejscu pracy. Szkolenia Akademii PARP zostały przygotowane specjalnie dla przedsiębiorców i pracowników polskich małych i średnich firm oraz osób planujących rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Projekt jest realizowany na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i współfinansowany ze środków UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

kontakt:
msp@akademiaparp.gov.pl

Infolinia 801 444 MSP (czyli 801 444 677)

Autor: 
Akademia PARP

Dzień Profilaktyki w „Koperniku”

$
0
0
Data publikacji: 
24-03-2015 14:22

20 marca 2015 r. na terenie Powiatowego Zespołu Nr 10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. M. Kopernika w Kętach po raz drugi został zorganizowany Dzień Profilaktyki.

Działania organizatorów ściśle wiązały się z tematem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia, który przypada 7 kwietnia, a jego hasłem w roku 2015 jest „Z pola na stół – uczyń jedzenie bezpiecznym”. Szereg naszych działań wiązało się z propagowaniem zdrowego i racjonalnego odżywiania. Nikogo nie musimy przekonywać, że jakość spożywanych pokarmów znacząco wpływa na zdrowie ludzkości. Żywność zawierająca szkodliwe bakterie, wirusy i pasożyty lub niebezpieczne substancje chemiczne, może być przyczyną wielu chorób, począwszy od biegunki aż do nowotworów.

Problem medycyny ekologicznej w powiązaniu ze zdrowym odżywianiem przedstawił zaproszony gość pan Rafał Hudy, Prezes Stowarzyszenia Lekarzy Polskiej Akademii Medycyny Ekologicznej w Katowicach. Według filozofii medycyny ekologicznej schorzenia takie jak alergie, nowotwory, astma, cukrzyca, otyłość, choroby autoimmunologiczne, są spowodowane głównie przez zanieczyszczenie powietrza, wody, gleby jak również przez spożywanie pokarmów pozbawionych wartości odżywczych niejednokrotnie skażonych toksycznymi dodatkami. Pan Rafał Hudy przedstawił sposób w jaki lekarze medycyny ekologicznej dochodzą do wykrycia choroby, edukują pacjenta w zakresie zdrowej diety i higienicznego trybu życia co jest najważniejszym elementem leczenia. Lekarze medycyny ekologicznej leczą chorego a nie chorobę.

Kolejnymi osobami, które przedstawiły tematykę „Racjonalnego odżywiania się” były zaproszone panie Magdalena Janosz, Katarzyna Antoniak z Centrum Dietetycznego Natur House w Kętach. Po krótkiej prezentacji i prelekcji, osoby chętne mogły poddać się badaniu na specjalnej maszynie. Uczniowie zostali zważeni, zmierzeni, sprawdzono im zawartość tkanki tłuszczowej, zatrzymanych płynów metabolicznych, a także dowiedzieli się jaki mają współczynnik BMI.

Młodzież naszej szkoły, ucząca się w klasie o profilu gastronomicznym, pod okiem opiekunek, przygotowała stolik ze zdrowymi przekąskami, który prezentował się wspaniale. Sądząc po tempie w jakim zostały one zjedzone, można wnioskować, że były bardzo smaczne.

Uczniowie i nauczyciele mogli zapoznać się z tematyką dotyczącą palenia papierosów dzięki prezentacji i prelekcji wygłoszonej przez panie: Dorotę Kram i Karolinę Lewicką-Pyrz z Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z Oświęcimia. Osoby chętne mogły po spotkaniu poddać się badaniu pomiaru stężenia tlenku węgla w wydychanym powietrzu, i określić swój stopień uzależnienia od palenia papierosów.

Problem raka piersi, samobadania piersi, przedstawiły uczniom przedstawicielki Stowarzyszenia „Amazonek” w Brzeszczach, panie: Alicja Matusiak, Anna Bednarska, Małgorzata Spisak.

Pielęgniarka pani Irena Badowska badała poziom cukru, mierzyła ciśnienie i tętno. Każda osoba mogła dowiedzieć się, czy ma prawidłowe wyniki badań, czy też powinna zgłosić się do lekarza po skierowanie na szczegółowe badania.

Tematykę pierwszej pomocy przedmedycznej przedstawił pan Krzysztof Śniatecki z firmy Śniat-Med Ratownictwo z Kęt. Młodzież po wysłuchaniu prelekcji mogła przystąpić do części praktycznej, czyli ćwiczyć udzielanie pierwszej pomocy na różnych fantomach, od niemowlakaż do osoby dorosłej.

Gościliśmy również przedstawicieli z Krakowskiego Klubu Morsów „Kaloryfer” z Krakowa: pana Roberta Rojka i pana Piotra Jelonka. Podczas prezentacji młodzież mogła zapoznać się z tematyką dotyczącą wpływu zimowych kąpieli na zdrowie człowieka.

Pedagog i psycholog szkolny wraz z zaproszonymi gośćmi z GOPS-u z Działu Profilaktyki Uzależnień i Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie z Kęt, paniami Aleksandrą Zelek, Beatą Hruszką, Moniką Skudlarską – Smazą, podczas prezentacji udzielali młodzieży informacji na temat agresji, przemocy, jak sobie radzić w trudnych sytuacjach życiowych oraz gdzie należy szukać pomocy. Uczniowie mogli skorzystać z ulotek i informatorów dotyczących tej problematyki.

Na ścianie przyschodach prowadzących do szatni znajdowała się gazetka klubu HDK, propagująca akcje oddawania krwi.

Przy stanowisku pro-life uczniowie mogli poznać wiedzę dotyczącą obrony życia człowieka, zagadnień związanych z naprotechnologią, aborcją, zapłodnieniem in vitro. Dla uczniów zostały przygotowane materiały promocyjne w postaci broszur, książeczek. Uczniowie mogli wziąć udział w konkursie o tematyce pro-life. 60 osób ze wszystkich typów szkół – Liceum Ogólnokształcącego, Technikum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej przystąpiło do rozwiązania testu. Tematyka konkursu dotyczyła procedury in vitro, technik leczenia niepłodności metodą naprotechnologii, metod naturalnego planowania rodziny (opartej na metodzie Billingsów), stosowania tzw. „pigułki dzień po”(ellaOne) – środka wczesnoporonnego i embriotoksycznego.

W nawiązaniu do promowania zdrowego stylu życia uczennice z klasy gastronomicznej pod okiem organizatorów przygotowały stół dla zaproszonych gości. Elementy dekoracyjne stołu nawiązywały do tematyki imprezy zarówno poprzez kolorystykę jak i wykorzystanie jako ozdób kompozycji warzywnych.

Na Dzień Profilaktyki przyjął zaproszenie przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu, wicestarosta pan Jarosław Jurzak, który odwiedził w tym dniu naszą szkołę. Gościliśmy również dwie grupy dzieci z Przedszkola Nr 9, które z dużym zaciekawieniem przyglądały się różnym wykładom, degustowały przekąski. Dzieciaki były bardzo serdecznie przyjęte przez uczniów naszej szkoły. Dopełnieniem tego dnia była możliwość obserwowania zaćmienia słońca na niebie.

Celem naszej imprezy było uświadomienie młodzieży potrzeby dbania o swoje zdrowie zarówno w aspekcie żywieniowym, psychicznym jak i fizycznym. Mamy nadzieję, że tego typu przedsięwzięcia zmotywują uczniów do zdobywania wiedzy na tematy dotyczące zdrowia, samobadania, profilaktyki i potrzeby aktywności ruchowej, aby w dobrym zdrowiu móc cieszyć się życiem do późnej starości.

                                                                                                                    

 

Komisja Profilaktyki

z PZ Nr 10 SME

Kto został Mistrzem Ortografii? Dla kogo Puchar Burmistrza?

$
0
0
Data publikacji: 
24-03-2015 14:51

Już po raz piąty gimnazjaliści z terenu naszej gminy przystąpili do zmagań o zaszczytny tytuł Mistrza Ortografii. Organizowany przez PZ nr 11 im. Stanisława Wyspiańskiego konkurs tradycyjnie spotkał się ze sporym zainteresowaniem uczniów, bowiem w etapie szkolnym uczestniczyło ponad 100 osób, dla których dbałość o poprawną pisownię jest niezmiernie ważna. 24 marca odbył się finał zmagań zarówno indywidualny tytuł Mistrza Ortografii, jak i o przyznawany najlepszej drużynie Puchar Burmistrza.

Pod okiem Komisji Konkursowej (Klaudii Ziółkowskiej – Bubak, Agaty Terlikowskiej i Marka Cisińskiego) uczestnicy napisali najeżone pułapkami dyktando, a następnie rozwiązali test sprawdzający znajomość ortografii i interpunkcji. Kto zrobił to najlepiej? Informację taką uzyskamy podczas gali podsumowującej, która zaplanowana jest na połowę kwietnia.

Autor: 
PZ nr 11 w Kętach

Seniorzy, włączcie się w tydzień z Internetem 2015!

$
0
0
Data publikacji: 
24-03-2015 15:18

Gminna Biblioteka Publiczna w Kętach zaprasza seniorów do udziału w międzynarodowej kampanii.

Dobra zabawa i nowe, ciekawe wrażenia gwarantowane!

.

Data wydarzenia: 
28-03-2015 10:00
Organizator: 
Gminna Biblioteka Publiczna w Kętach
Adres wydarzenia: 
Kęty, ul. Wł. Reymonta 2 (wejście od ul. Jana III Sobieskiego)
Autor: 
GBP

Konferencja pedagogów szkół gimnazjanych

$
0
0
Data publikacji: 
25-03-2015 14:09

Konferencja pedagogów szkół gimnazjanych "Drogi wyboru zawodowego". Szczegóły poniżej:

.

 

S.O.S. ZSG 2 Kęty Mistrzem Powiatu w Piłce Siatkowej chłopców

$
0
0
Data publikacji: 
25-03-2015 14:22

22 marca w kęckiej hali OSiR odbyła się Powiatowa Gimnazjada w Piłce Siatkowej chłopców. Do zawodów przystąpiły cztery zespoły ze szkół powiatu oświęcimskiego: ZSP nr 4 Brzeszcze, MG nr 2 Oświęcim, ZSP Osiek i drużyna ZSG 2 Kęty reprezentująca Gminę Kęty.

Organizatorem rozgrywek jest Powiatowy Zwiazek Sportowy oraz Zespół Szkolno-Gimnazjalny nr 2 w Kętach. Uroczystego otwarcia dokonał kierownik rejonu Jerzy Salon, a szczegóły dotyczące gry przedstawił Andrzej Dudek.

Zawody rozegrano systemem "każdy z każdym" do 2 wygranych setów do 21 pkt. Zdecydowanym liderem zawodów został zespół chłopców z kęckiej "dwójki", który awansował do rozgrywek rejonowych. II miejsce w turnieju wywalczył team z Brzeszcz, a na III m uplasował się zespół z Oświęcimia. W skład kęckiego zespołu wchodzą uczniowie uczęszczający na co dzień do II i III klasy sportowej, przy których od trzech lat funkcjonuje  Siatkarski Ośrodek Szkolny. Opiekunami drużyny są Anna Pustelnik i Andrzej Dudek. Uczniowie ci są również zawodnikami UMKS "Kęczanin", gdzie szkolą się pod okiem trenera Macieja Gruszki oraz startują w rozgrywkach klubowych na poziomie młodzika i kadeta. Warto dodać, że w tym roku chłopcy świetnie zaprezentowali się w młodzieżowych rozgrywkach klubowych, gdzie awansowali do rozgrywek szczebla centralnego. W ćwierćfinałach Mistrzostw Polski Młodzika zajęli dobre V miejsce, a w rozgrywkach kadeta awansowali do półfinału Mistrzostw Polski.

Skład drużyny ZSG 2 Kęty: Gruszka Wojciech (kapitan), Mreńca Dominik, Bujarek Mateusz, Drabek Rafał, Smoła Arkadiusz, Dźwigoń Antoni, Wawak Kacper, Kolasa Krystian, Czechowski Jan, Kajzer Mateusz, Bojan Maciej, Pająk Kamil.


Autor: 
Anna Pustelnik

Powiatowa Gimnazjada dziewcząt w piłce siatkowej

$
0
0
Data publikacji: 
26-03-2015 08:25

We wtorek 24 marca uczennice ZSG w nowej Wsi, po wcześniejszym uzyskaniu tytułu Mistrza Gminy w piłce siatkowej, przystąpiły do rywalizacji powiatowej. W hali OSiR w Kętach zjawiły się zawodniczki z Rajska, Brzeszcz oraz Oświęcimia. Mecze rozgrywano systemem „każdy z każdym” do dwóch wygranych setów. Konfrontacja z dwoma pierwszymi zespołami przebiegła bez problemów, „gładko” i korzystnie dla naszych dziewcząt. Natomiast walka o pierwsze miejsce w powiecie, była zacięta, pełna emocji i ogromnego zaangażowania z obu stron. Dziewczęta uległy swoim rówieśniczkom 0:2, zdobywając tytuł Vice-Mistrzyń Powiatu w piłce siatkowej w roku szkolnym 2014/15.

Warto podkreślić fakt, że taka przegrana może być również budująca, gdyż dziewczęta z Oświęcimia na co dzień uczą się w Siatkarskim Ośrodku Szkolnym, z czym wiążą się wymierne dla nich korzyści.

W skład ekipy weszły: Julia Dwornik, Oliwia Pałamarczuk, Aleksandra Witkowska, Maria Witek, Gabriela Pękala, Wiktoria Olbrzymek, Wiktoria Herl, Katarzyna Pawińska, Kamila Królicka, Wiktoria Czarnik, Julia Kizner, Julia Mazur.

Wielkie gratulacje i słowa uznania dla naszych uczennic, a zarazem zawodniczek UMKS Kęczanin!

Autor: 
Zofia Dudek

Przystąp do Federacji organizacji pozarządowych

$
0
0
Data publikacji: 
26-03-2015 14:05

Towarzystwo Oświatowe Ziemi Chrzanowskiej w Chrzanowie w partnerstwie z Fundacją Gospodarki i Administracji Publicznej w Krakowie oraz Fundacją im. Hetmana Jana Tarnowskiego zapraszają wszystkie organizacje pozarządowe do udziału w projekcie Małopolska sieć dialogu obywatelskiego – Razem możemy więcej.

Szczegóły na plakatach:


„Kęczanin” na Wielkanoc

$
0
0
Data publikacji: 
01-04-2015 12:00

Informujemy, że w stałych punktach sprzedaży można już nabyć kwietniowe wydanie miesięcznika „Kęczanin”.

Tematem miesiąca tego numeru jest najnowszy, filmowy projekt pochodzącego z Kęt aktora. Grzegorz Stosz w obszernym wywiadzie (skrócona wersja rozmowy) opowiedział nam o tajnikach tworzenia kina niezależnego i przebiegu swej edukacji filmowo-teatralnej a także zdradził kilka zakulisowych ciekawostek z planu.

Ponadto w naszym miesięczniku: dodatek specjalny – Sprawozdanie z audytu zewnętrznego gminnych finansów, strażackie podsumowanie 2014 roku, spis tegorocznych wydatków majątkowych Gminy Kęty, kęcki specjalista od paprotników, stanowiskowe przetasowania i wiele innych materiałów.

Nie pominęliśmy także zagadnień związanych z edukacją („50 lat temu w Koperniku”, konkurs wiedzy o Kętach), kulturą (relacja z kęckiego Jarmarku Wielkanocnego, „Popiersie zacnego pszczelarza”), sportem („Przełajem o Puchar Burmistrza”, sukcesy młodych siatkarzy) oraz palącymi sprawami społecznymi („Co z tymi aptekami?”, Plan Zagospodarowania Przestrzennego).

Serdecznie zapraszamy również do lektury naszych stałych rubryk – kroniki policyjnej, kącika historycznego i relacji z V sesji Rady Miejskiej w Kętach.

Autor: 
Redakcja

Harmonogram DK na kwiecień

$
0
0
Data publikacji: 
01-04-2015 13:18

Przedstawiamy harmonogram spotkań, warsztatów, konkursów i przedstawień, które odbędą się w kwietniu w Domu Kultury w Kętach. Poniżej także spis seansów KINAdk:



Autor: 
DK

Zdobądź dotację w ramach konkursu „Małopolska. Nasz Region – Nasza Szansa”

$
0
0
Data publikacji: 
01-04-2015 15:20

Zarząd Województwa Małopolskiego przeznaczy 450 tys. zł na wsparcie najciekawszych przedsięwzięć kulturalnych i artystycznych w ramach kolejnej edycji konkursu „Małopolska. Nasz region – Nasza szansa”. Jest to nowa odsłona tego konkursu skierowana tym razem do organizacji pozarządowych i innych instytucji prowadzących działalność pożytku publicznego realizujących zadania w zakresie kultury.

Rusza nabór wniosków o dofinansowanie zadań publicznych Województwa Małopolskiego w dziedzinie kultury w 2015 r. O wsparcie w ramach ogłoszonego konkursu mogą ubiegać się projekty w następujących kategoriach:

1.)  Małopolska tradycyjna – projekty promujące inicjatywy wzmacniające tożsamość regionalną, inicjatywy promujące lokalne tradycje i zwyczaje oparte na dziedzictwie kulturowym regionu;

2.)  Małopolska kreatywna – projekty promujące twórczość artystyczną, innowacyjność, powstawanie i stosowanie oryginalnych rozwiązań, szczególnie łączących działania twórcze z innymi rodzajami aktywności;

3.)  Małopolska społecznie – projekty promujące inicjatywy obywatelskie i rozwijanie postaw patriotycznych, otwartości, tolerancji, podnoszenia kompetencji kulturowych i cywilizacyjnych, rozwijające potencjał intelektualny.

Na realizację wybranych zadań Zarząd Województwa Małopolskiego przeznaczył 450 tys. zł. Pieniądze rozdzielone zostaną w dwóch naborach, w tym w ramach I naboru zaplanowano kwotę 300 tys. zł jako łączną wartość udzielanych dotacji, natomiast w II naborze w dyspozycji zarządu pozostanie 150 tys. zł.

Ogłoszone zostały dwa terminy składania ofert. W ramach I naboru – termin składania ofert upływa 30 kwietnia 2015 r. o godz. 15.00, natomiast II nabór zakończy się 4 września 2015 r. o godz.15.00.

Maksymalna kwota oczekiwanego wsparcia nie powinna przekroczyć kwoty 15 tys. zł. Ubiegając się o dofinansowanie należy wykazać też wkład finansowy i osobowy o wartości minimum 10% całkowitych kosztów zadania oraz wkład rzeczowy. Nie można również ubiegać się o dofinansowanie projektów, które uzyskały wsparcie z budżetu Województwa Małopolskiego w ramach innych otwartych konkursów ofert lub są współorganizowane i współfinansowane przez instytucje kultury, dla których Województwo Małopolskie pełni rolę organizatora.

Wszelkie dokumenty dotyczące konkursu, w tym regulamin konkursu, wzór oferty, oświadczeń, umowy czy sprawozdania są dostępne tutaj.

Zapraszamy do udziału!

Informatycy z Kopernika przygotowują się do wyjazdu na praktyki zawodowe w Portugalii

$
0
0
Data publikacji: 
02-04-2015 09:48

Grupa 16 uczniów klasy III technikum Powiatowego Zespołu nr 10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Mikołaja Kopernika w Kętach przygotowuje się do wyjazdu na czterotygodniowe praktyki zawodowe w Portugalii. 13 informatyków i 3 elektroników doskonali swoje umiejętności posługiwania się językiem angielskim zawodowym poprzez udział w 30 godzinnym kursie językowym. Zakwalifikowani do udziału w projekcie uczniowie w kwietniu uczestniczyć będą w warsztatach z różnic i podobieństw kulturowych oraz spotkaniu kulturoznawczym. 

26 kwietnia informatycy i elektronicy wyjadą do Lizbony by tam doskonalić swoje umiejętności zawodowe poprzez praktyki w portugalskich przedsiębiorstwach branżowych. Wyjazd na staż do Portugalii to nie tylko możliwość zdobycia cennego doświadczenia zawodowego; w czasie wolnym uczniowie poznają kulturę i obyczaje tego pięknego kraju. Zwiedzają Lizbonę, jej zabytki i atrakcyjne turystycznie miejsca. Wizyta w Cascais daje uczestnikom niezapomnianą możliwość zobaczenia Oceanu Atlantyckiego. Zabytki wpisanej na listę UNESCO Sintry na długo pozostają w pamięci zwiedzających.

Dzięki pozyskanemu przez szkołę dofinansowaniu z pieniędzy projektu pokrywane są m.in. koszty transportu (w tym bilety lotnicze), ubezpieczenia, koszty zakwaterowania, wyżywienia, organizacja wycieczek kulturoznawczych w trakcie pobytu zagranicą, a także szkolenia przygotowujące do wyjazdu na praktyki. Projekt „Bliżej europejskiego rynku pracy – staże w Portugalii” jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”. Całkowita pozyskana na realizację praktyk zawodowych kwota to 83_352 euro.

Wieloletnie doświadczenie w pozyskiwaniu Funduszy Unijnych na realizację praktyk zagranicznych dla uczniów utwierdziło szkołę w przekonaniu, że jest to słuszny kierunek rozwoju. Powiatowy Zespół nr 10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych złożył kolejny wniosek o dofinansowanie projektu praktyk zawodowych dla uczniów technikum w ramach programu Erasmus +. Wnioskowana kwota dofinansowania to 140 890 euro. Projekt zakłada realizację 48 4 tygodniowych staży zawodowych dla  36 informatyków, 8 elektroników i 4 hotelarzy. Parterami szkoły są organizacje z Portugalii, Hiszpanii i Włoch.

Autor: 
PZNr10SME

Wyniki konkursu ofert na „Neurorozwojową rehabilitację niemowląt i dzieci”

$
0
0
Data publikacji: 
02-04-2015 10:57
Prezentujemy wyniki otwartego konkursu ofert na realizację zadania pn. „Neurorozwojowa rehabilitacja niemowląt i dzieci oraz profilaktyka wad postawy ciała”. Wyniki zostały zawarte w zarządzeniu Burmistrza Gminy Kęty NR 72/2015/B z 1 kwietnia 2015 r.

Pełna treść zarządzenia

Autor: 
UG

Partycypacja – zróbmy kolejny krok!

$
0
0
Data publikacji: 
02-04-2015 11:04

Gmina Kęty razem z fundacją Miejsc i Ludzi Aktywnych przystąpiła do realizacji projektu „Partycypacja – zróbmy kolejny krok” . W projekcie udział bierze 8 gmin małopolskich, w tym również nasza gmina.

Głównym celem projektu jest wzmocnienie dialogu społecznego na linii samorząd – mieszkańcy, w ramach planowanych warsztatów i spotkań, podczas których rozpoczną się prace nad stworzeniem oferty turystycznej i budowy marki miejsca.

Harmonogram spotkań:

  • 14-15.04.2015 r. – od godz. 10.00 do 15.00 Dom Kultury w Kętach  (sala kameralna) - „Tworzenie oferty turystycznej ”. Celem warsztatów będzie m.in. wytypowanie ciekawych miejsc, obiektów, ludzi i inicjatyw, które mogą wzbogacić atrakcyjność naszej gminy.
  • 20-21.04.2015 r. -  od godz. 10.00 do 15.00 Dom Kultury w Kętach  (sala kameralna) - „Budowanie Marki”. Celem warsztatów będzie wspólne zastanowienie się nad tym co wyróżnia gminę Kęty,  jakie czynniki kształtują naszą tożsamość  i z czego jako mieszkańcy możemy być dumni.

Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w warsztatach, będących doskonałą okazją do poznania opinii mieszkańców i  wypracowania wspólnych celów, które przyczynią się do zdefiniowania nowej oferty turystycznej jak również okażą się pomocne w stworzeniu marki Kęt.

Integralną częścią prac jest ankieta dotycząca tworzenia oferty turystycznej i budowy marki miejsca, którą znaleźć i wypełnić można na stronie projektu: https://wspoldecydujemy.pl.

Wszelkich informacji na temat projektu udzielają:

Sekretarz Gminy Kęty Ewelina Jura-Bączek  tel: 33/844-76-70 wew. 121, e-mail: ewelina.baczek@kety.pl 
Dyrektor Wydziału Promocji Urszula Baczyńska-Śleziak  tel: 33/844-76-00 wew. 117, e-mail: promocja@kety.pl  

Autor: 
Wydział Promocji i Rozwoju

Wielki Czwartek i 10. rocznica śmierci Jana Pawła II

$
0
0
Data publikacji: 
02-04-2015 13:00

Dzisiejszy dzień to data szczególna dla każdego chrześcijanina, gdyż wiąże się z dwoma szczególnymi wydarzeniami.

Wielki Czwartek stanowi początek Triduum Paschalnego, czylinajważniejszego okresu w roku w roku liturgicznym. Dziś wieczorem odprawione zostaną uroczyste Msze Wieczerzy Pańskiej, będące pamiątką Ostatniej Wieczerzy, podczas której Jezus Chrystus ustanowił sakramenty Eucharystii i kapłaństwa.

Co więcej, właśnie dziś obchodzimy 10. rocznicę śmierci naszego Wielkiego Rodaka, Jana Pawła II. Papież Polak odszedł do Domu Ojca 2 kwietnia 2005 r.

Autor: 
Barbara Kuźma / fot. Modlitwy pod krakowską Kurią, Piotr Tumidajski - KAI

Wielkanocny Koncert Uwielbienia

$
0
0
Data publikacji: 
02-04-2015 13:14

Kęcka młodzież i oaza zapraszają na kolejny koncert - tym razem Wielkanocny. Wydarzenie odbędzie się 12 kwietnia o godzinie 15:30  (po uroczystej Koronce do Bożego Miłosierdzia) w kościele parafialnym Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach.  

Utwory opracowane przez Michała Dźwigonia oparte są na nowoczesnych i lekkich aranżacjach. Zapraszamy do wspólnego uwielbienia Zmartwychwstałego!

Data wydarzenia: 
12-04-2015 15:30
Adres wydarzenia: 
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kętach, osiedle 700-lecia 22, 32-650 Kęty
Autor: 
MDG

Życzenia świąteczne

$
0
0
Data publikacji: 
02-04-2015 13:15

Z okazji Świąt Wielkanocnych

pragniemy życzyć wszystkim Mieszkańcom naszej gminy tradycyjnie dużo zdrowia, pogody w sercu, radości ducha, miłości i rodzinnego ciepła a także samych sukcesów w pracy i życiu osobistym.

Niech Wielkanoc – niezwykły czas poświęcony Chrystusowi Zmartwychwstałemu – będzie czasem naszego odrodzenia, stając się równocześnie chwilą wytchnienia od trudów i problemów dnia codziennego. Niechaj Chrystus i Słowo Boże prowadzą nas dumnie w przyszłość.

Burmistrz
Gminy Kęty
I Zastępca
Burmistrza
II Zastępca
Burmistrza
Skarbik
Gminy

Sekretarz
Gminy
Przewodniczący
Rady Miejskiej
Krzysztof Jan KlęczarRafał FicońMarcin ŚliwaGrażyna ZątekEwelina Jura-BączekMarek Nycz

Wszystkim strażakom ochotnikom oraz funkcjonariuszom PSP, ich rodzinom i najbliższym, przyjaciołom, sympatykom i sponsorom OSP a także wszystkim mieszkańcom gminy Kęty i powiatu oświęcimskiego składam serdeczne życzenia przede wszystkim zdrowia a także pomyślności i wielu powodów do uśmiechu podczas nadchodzącej Wielkiej Nocy. Niech ten szczególny czas przyniesie nam wszystkim wytchnienie od codziennych obowiązków i wypełni nasze serca radością.

Komendant Gminny ZOSP RP
Józef Szafran

Bezpłatne szkolenia dla przedsiębiorców

$
0
0
Data publikacji: 
03-04-2015 10:37

Zapraszamy Państwa do uczestnictwa w darmowym szkoleniu dotyczącym m.in. możliwości uzyskania wsparcia przedsiębiorców, rozwijania działalności, a także pozyskiwania środków unijnych.

Termin zgłoszeń upływa 13 kwietnia 2015 r. Zapisów można dokonywać drogą telefoniczną: 519 190 011 lub mailowo: projekty@kety.pl.  Więcej szczegółów w piśmie poniżej:

Załącznik: 
Autor: 
UG

Ostrzeżenie meteorologiczne

III sesja Młodzieżowej Rady Mieskiej - relacja

$
0
0
Data publikacji: 
09-04-2015 12:17

W środę, 8 kwietnia 2015 r. o godz. 13:00 w sali Sesyjnej Urzędu Gminy Kęty z udziałem przedstawicieli władz samorządowych odbyła się III sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej.

Na początku sesji młodzi samorządowcy ustalili porządek obrad i przyjęli protokół z ostatniej sesji. Następnie głos zabrała skarbnik gminy, która przedstawiła sprawozdanie z audytu finansów gminy i przedstawiła założenia nowego budżetu ze szczególnym uwzględnieniem tych pozycji, które dotyczą młodych ludzi.

Kolejnym punktem sesji były prezentacje zachęcające młodych ludzi do włączenia się w idee wolontariatu, zaprezentowane przez komendant OHP Kęty panią Sylwię Czarnik i Kierownik Świetlicy Środowiskowej w Kętach panią Annę Marek.  

W dalszej części obrad sekretarz gminy zaprezentowała radnym założenia projektu „Młodzieżowe Rady Gminy – edukacja obywatelska w praktyce”.  W projekcie uczestniczy 8 gmin z terenu województwa małopolskiego i świętokrzyskiego, w tym gmina Kęty.

Głównym celem projektu jest wsparcie funkcjonowania młodzieżowych rad działających w poszczególnych samorządach jak również dostarczenie wiedzy i umiejętności samorządom, które na swoim terenie zamierzają powołać taką radę. W ramach projektu dwóch przedstawicieli naszej rady uczestniczyło w warsztatach, które miały miejsce 11-12 marca 2015 r. w Gminie Bałtów.  W zajęciach odbywających się w Centrum Konferencyjno-Biznesowym „BAŁT” uczestniczyło 24 przedstawicieli młodzieżowych rad (już działających lub w trakcie tworzenia) z następujących gmin z województwa małopolskiego – Gnojnik, Kęty, Koszyce, Kościelisko, Jordanów (miasto i gmina wiejska), Wielka Wieś oraz z województwa świętokrzyskiego – z Bałtowa, Kunowa, Sadowia.

Celem spotkania było dostarczenie wiedzy i praktycznych umiejętności przydatnych przy angażowaniu się w prace młodzieżowych rad (m.in. jak działa samorząd, demokracja obywatelska, narzędzia partycypacji publicznej, przywództwo, diagnoza lokalna, zarządzanie projektami, sztuka dialogu – w tym kwestie tolerancji i przeciwdziałania mowie nienawiści, skuteczna komunikacja, jak angażować i motywować ludzi do działania). Ponadto warsztaty służyły wymianie informacji i doświadczeń pomiędzy radami. W trakcie pierwszego dnia warsztatów młodzież sprawdzała swoją wiedzę m.in. w zakresie funkcjonowania młodzieżowych rad, brała udział w debacie oksfordzkiej prowadzonej przez Jarosława Kubę – prezesa Stowarzyszenia LGD „Krzemienny Krąg”. Wieczorem młodzież z klubu Junior Bałt oraz z Młodzieżowej Rady gminy Bałtów zaprezentowała swoje dotychczasowe działania, oraz przeprowadziła gry i zabawy integracyjne. Drugiego dnia młodzież przygotowywała się do diagnozowania potrzeb rówieśników pod kątem realizacji planowanego mini-projektu.

W dalszej części obrad radni omówili i przyjęli do realizacji program „Czysta Gmina”, którego głównym założeniem jest uwrażliwienie młodzieży na problemy związane z utrzymaniem czystości środowiska naturalnego jak również „dzikich wysypisk” znajdujących się na terenie gminy Kęty. W ramach projektu młodzież z kęckich szkół w uzgodnieniu z dyrektorami szkół ustali kalendarz wyjść w teren w celu posprzątania określonego obszaru, a przedsiębiorstwo Komax zapewni niezbędny sprzęt do realizacji zadania (rękawice ochronne, worki).

Burmistrz Gminy Kęty przedstawił radnym sprawozdanie ze swojej działalności w okresie międzysesyjnym ze szczególnym uwzględnieniem tematów związanych z młodzieżą.

Załącznik: 
Autor: 
J.S.
Viewing all 3048 articles
Browse latest View live