W dniach 15-18.08.2013 r. wolontariusze i pracownicy Fundacji ITAKA oraz policjanci z Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych działającego przy Komendzie Głównej Policji odbyli szkolenie dotyczące sposobów działania Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP Kęty.
Warsztaty prowadzone były na terenie remizy OSP Kęty, na gruzowisku w Kozubniku oraz w okolicznych lasach.
Ratownicy GPR OSP KĘTY przedstawili działanie grupy i procedury zadysponowania ratowników do poszukiwań zaginionego. Rozmawiano także o utrudnieniach, problemach i możliwościach współpracy przy akcjach poszukiwawczych w terenie otwartym. Obecnym przedstawiono filmy z akcji i szkoleń prowadzonych przez Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą OSP Kęty.
Przedstawiciele Itaki skorzystali z możliwości uczestniczenia w zajęciach praktycznych z zakresu ratownictwa. Zorganizowano także akcję poszukiwawczą, w czasie której wolontariusze i pracownicy, po przeszkoleniu, podejmowali działania w terenie, wykorzystując znane metody badania obszaru (wykorzystanie tyraliery, przejście szybkiej trójki poszukiwawczej, praca z psem ratowniczym, wykorzystanie sprzętu elektronicznego, GPS-u i kamery termowizyjnej).
Uczestnicy doświadczyli trudu poszukiwań prowadzonych na gruzowisku, zaś w poszukiwaniach terenowych zmierzyli się z utrudnieniami z racji ukształtowania terenu, słabą dostępnością (gęsta roślinność), pogodą i zapadającą nocą. Ponadto obecni na szkoleniu odbyli szkolenie z ratownictwa wysokościowego: zjeżdżali na linie podwieszonej na wysokości ok. 50 m, długości ponad 100 metrów. Byli również opuszczani do wnętrza szybu windowego oraz przeszli po kanałach dawnego kurortu w Kozubniku. W remizie strażackiej obyło się dodatkowo szkolenie z zakresu wykorzystywania sprzętu używanego przez Straż Pożarną i Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą (np. bieg w stroju strażaka z butlą tlenową na wieże remizy, rozwinięcie linii gaśniczej i przewrócenie prądem wody pachołków).
Atrakcją szkolenia były także górskie przejścia po terenie Beskidu Małego (wchodziliśmy na Czarny Groń i do Groty Komonieckiego oraz na Górę Żar), przygotowujące kondycyjnie do szkoleń praktycznych. W czasie szkolenia zwiedziliśmy Elektrownię Szczytowo-Pompową Góry Żar, spacerowaliśmy po Kętach i odpoczywaliśmy nad rzeką Sołą.
W niedzielę 18 sierpnia odwiedziliśmy Piknik Rodzinny w Brzeszczach, na którym p. Sylwia Kaczan – szef zespołu poszukiwań i identyfikacji – zaprezentowała działalność Fundacji ITAKA oraz GPR-u i pokazała tresurę oraz posłuszeństwo psów ratowniczych.
Ważnym elementem wyjazdu była integracja. Uczestnicy szkolenia w czasie tych dni wykonywali wiele zadań razem (przygotowywali posiłek, sprzątali), radzili sobie z trudnościami (np. przełamywali lęk przed wysokością i zmęczenie), rozmawiali i bawili się razem poznając się bardziej niż na dyżurach w Fundacji. Jednocześnie nastąpiła integracja wolontariuszy i pracowników Fundacji ITAKA z obecnymi na wyjeździe pracownikami CPOZ KGP i strażakami zarówno z Grupy, jak i z JOT OSP.
Szkolenie przełoży się na pełne rozumienie działalności grup poszukiwawczo-ratowniczych oraz efektywne wykorzystanie nowo zdobytej wiedzy w kontaktach z rodzinami osób zaginionych i Policją prowadzącą sprawy.