Quantcast
Channel: Oficjalny serwis internetowy Gminy Kęty
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3048

Podsumowanie Roku Janusza Korczaka w PZ Nr 10

$
0
0
Data publikacji: 
18-12-2012 11:52

„Przede wszystkim należy uczyć dziecko patrzeć, rozumować i kochać, potem dopiero uczy się je czytać; należy nauczyć młodzieńca chcieć i móc działać, a nie tylko wiele wiedzieć i umieć”. To jedna z myśli pedagogicznych Janusz Korczaka, którego Sejm RP ustanowił patronem na rok 2012.

W mijającym już roku przypadły dwie ważne rocznice: Pierwsza z nich to 70. rocznica śmierci pedagoga w Treblince po wcześniejszym pobycie w getcie oraz 100. rocznica założenia przez doktora - Domu Sierot w Warszawie.

Uczniowie  PZ Nr 10 SME uczcili pamięć o Januszu Korczaku, angażując się w poszukiwanie informacji na jego temat i działając: zapoznawali się z sylwetką i postawą życiową pedagoga poprzez tworzenie konkursowych prezentacji multimedialnych pod hasłem: „Życie, myśl pedagogiczna i twórczość literacka Janusza Korczaka”. Konkursowych prezentacji wpłynęło wiele– w ich przygotowanie szczególnie włączyli się uczniowie klas I BT, IV B i IV K. Organizatorki konkursu mgr Alicja Dudek i mgr Ewa Króliczek wnikliwie przyjrzały się wszystkim pracom, ale ostatecznie do ścisłej czołówki  zostały wytypowane 3 prezentacje. O zwycięstwie jednej z nich mieli zadecydować w głosowaniu nauczyciele i  uczniowie, którzy 13.12.2012r. wzięli udział w spotkaniu warsztatowym podsumowującym Rok Korczaka w naszej szkole. Uczestnicy spotkania wysłuchali z uwagą informacji historycznych, wprowadzających w nastrój „czasów Korczaka”,  po czym zapoznali się z prezentacjami kolegów. W głosowaniu wyłoniono najciekawsze pracę, a oto ich autorzy:

  • I miejsce przypadło: Arturowi Haczkowi, Kamilowi Szymańskiemu i Jakubowi Wierońskiemu (kl. I BT),
  • II miejsce zdobyły uczennice: Gabriela Fiedor, Martyna Lachendro i Katarzyna Penkala (kl. IV K),
  • III miejsce uzyskali: Łukasz Cepiga i Patryk Waluś (kl. I BT).

W trakcie spotkania, jako swoistego rodzaju kontynuacja myśli Korczaka o wychowaniu, powstało „Drzewo życzeń”, na którym pojawiły się uwagi młodzieży kierowane do dorosłych. Dotyczyły one m.in. sposobu wychowania dzieci. Współczesne „Drzewo życzeń” wykazało, że młodzi ludzie wciąż oczekują od dorosłych akceptacji, cierpliwości, więcej poświęcanego im czasu, swobody, miłości i wychowania bez przemocy. Warsztaty okazały się więc owocne w spostrzeżenia – zarówno dla uczniów , jak i ich opiekunów, w myśl słów Janusza Korczaka: „My wychowujemy was, ale i wy nas wychowujecie”.

Autor: 
PZ Nr 10

Viewing all articles
Browse latest Browse all 3048

Trending Articles


Sprawdź z którą postacią z anime dzielisz urodziny


MDM - Muzyka Dla Miasta (2009)


Częstotliwość 3.722MHz


POSZUKIWANY TOMASZ SKOWRON-ANGLIA


Ciasto 3 Bit


Kasowanie inspekcji Hyundai ix35


Steel Division 2 SPOLSZCZENIE


SZCZOTKOWANIE TWARZY NA SUCHO


Potrzebuje schemat budowy silnika YX140


Musierowicz Małgorzata - Kwiat kalafiora [audiobook PL]