Druga część polsko-niemieckiej wymiany młodzieży odbyła się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu (MDSM). W spotkaniu wzięło udział 5 uczniów z PZ Nr 10 w Kętach: Pamela Bugajska z kl. IV K, Patrycja Białczyk, Monika Korczyk i Dawid Mirocha z kl. II D oraz Piotr Zajas z kl. II B.
Przez pięć dni uczniowie z „Kopernika” przebywali z niemieckimi rówieśnikami w gościnnym jak zwykle MDSM w Oświęcimiu, gdzie realizowali II część projektu: „Prawa człowieka wczoraj – prawa człowieka dzisiaj: Ruch oporu i odwaga cywilna”, przeprowadzając historyczną analizę ruchu oporu w okupowanej Polsce ze szczególnym uwzględnieniem obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau.
Wizyta młodzieży w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz warsztaty poświęcone Henrykowi Mandelbaumowi dostarczały uczestnikom wielu przykładów nadzwyczajnej odwagi cywilnej więźniów obozu.
Uczestnicy musieli zmierzyć się z wspomnieniami i namacalnymi dowodami zbrodni. Zwiedzanie zakończyło się uroczystą ceremonią. Uczestnicy uczcili pamięć ofiar minutą ciszy, składając wiązankę kwiatów oraz odczytując napisy.
W trakcie projektu młodzież prześledziła także współczesne przykłady odważnego zaangażowania w sprawy istotne dla społeczeństwa, które mogą stać się wzorem do naśladowania dla osób chcących z zaangażowaniem działać na rzecz poszanowania praw człowieka. Uczestnicy poznawali również historię miasta Oświęcim, zwiedzając m.in. Synagogę, Centrum Żydowskie oraz dom ostatniego Żyda.
W Krakowie polsko-niemiecka wymiana wzięła udział w warsztatach w Aptece „Pod Orłem”, która była jedyną apteką działającą w Getcie Żydowskim podczas II Wojny Światowej i jest najlepszym przykładem i dowodem odwagi cywilnej oraz ruchu oporu. Dzisiaj apteka pełni rolę muzeum.
Pracę nad projektem urozmaicały warsztaty teatralne prowadzone pod kierunkiem instruktora, przygotowujące do wystawienia pantomimy z udziałem wszystkich uczestników polsko-niemieckiej wymiany. Spektakl będący podsumowaniem projektu oraz symbolizujący ruch oporu i odwagę cywilną mogliśmy obejrzeć w przedostatni wieczór. Widzowie byli pod dużym wrażeniem występu młodzieży, która mimo krótkiego czasu na przygotowanie przedstawiła pantomimę na miarę profesjonalnego widowiska teatralnego.
Uczniowie z „Kopernika” są zadowoleni z udziału w wymianie, dzięki której rozwinęli swoje umiejętności językowe i spotkali ponownie koleżanki i kolegów z Niemiec. Uczestnikom wymiany podobało się zamieszkiwanie w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży, gdzie panuje atmosfera skupienia nad profesjonalną realizacją projektu, a zarazem gościnność.
Koordynatorami projektu są: Olga Onyszkiewicz - kierownik Działu Edukacyjno-Programowego z MDSM w Oświęcimiu, Gertrud Gandenberger M.A.Burg Liebenzell, Jolanta Klęczar-Horak nauczyciel języka niemieckiego w PZ Nr 10 w Kętach, wieloletni organizator polsko-niemieckiej wymiany.
Wymiana polsko-niemiecka ma duże znaczenie w promocji Naszej Szkoły nie tylko w kraju, ale także za granicą oraz umożliwia rozwój umiejętności językowych uczniów.
Dziękujemy Dyrekcji PZ Nr 10 w Kętach i Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie, za wspieranie polsko-niemieckiej wymiany, a organizatorce z MDSM w Oświęcimiu Pani Oldze Onyszkiewicz i Pani Gertrud Gandenberger z Bad Liebenzell za realizację tegorocznego programu oraz za opiekę nad uczniami.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie z przyjaciółmi z Niemiec w maju 2015 roku w Bad Liebenzell.
Koordynator projektu w PZ Nr 10 w Kętach
Jolanta Klęczar-Horak