Quantcast
Channel: Oficjalny serwis internetowy Gminy Kęty
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3048

Wymiana młodzieży polsko-niemieckiej

$
0
0
Data publikacji: 
14-07-2014 12:38

W dniach 9-14 czerwca, młodzież z Zespołu Szkolno–Gimnazjalnego w Nowej Wsi oraz z Powiatowego Gimnazjum z Powiatowego Zespołu Nr 11 Szkół Ogólnokształcących w Kętach, gościła w swoich rodzinach niemieckich uczniów  z Sickingen Gymnasium w Landstuhl. Wymiana polsko-niemiecka na trwałe wpisała się w tradycje trzech szkół, bowiem już od 14 lat trwa wzajemna współpraca, opierająca się na bardzo dużej sympatii, wręcz przyjaźni obu stron. W trwającej 6 dni wymianie, wzięło udział w sumie 50 uczniów: 12 uczniów z Gimnazjum w Nowej Wsi, 13 uczniów z Gimnazjum  w Kętach oraz 25 uczniów ze szkoły niemieckiej.

Motywem przewodnim tegorocznej wymiany zostało hasło: „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie - czyli moja Mała Ojczyzna w oczach Polaków i Niemców”. Młodzież w ciągu całego tygodnia, poprzez wspólne wycieczki oraz spędzanie czasu wolnego, starała się pokazać ogromną wartość i piękno ich Małej Ojczyzny, a także udowodnić, że w Zjednoczonej Europie młodzi ludzie mają takie same zainteresowania, hobby i pasje, a jedyną różnicą między nimi jest język, jakim się porozumiewają. Zorganizowane wycieczki do Niedzicy, Żywca i Krakowa, stały się znakomitą okazją do integracji całego zespołu, a ostatni dzień pobytu Niemców w Polsce, czyli tzw. „dzień rodzinny” był dla nich możliwością bliższego poznania nie tylko rodziny u której mieszkali, ale też kultury polskiej oraz podziwiania najbliższej okolicy. W programie pobytu w Polsce znalazło się:

  • zwiedzanie Muzeum Miejskiego w Żywcu, zapoznanie z historią i tradycją miasta Żywiec oraz zabytkami ziemi żywieckiej, 
  • wizyta w Muzeum Browaru Żywiec połączona z  degustacją soku,
  • wyjazd na górę Żar,
  • zwiedzanie Bazyliki Mniejszej Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny
     w Wadowicach,
  •  wizyta w Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej,
  • zwiedzanie gotyckiego kościółka św. Michała Archanioła w Dębnie,
  • nocleg w Niedzicy, połączony z rejsem statkiem „Harnaś” po Jeziorze Czorsztyńskim
  • wizyta w Krakowie: zwiedzanie Kościoła Mariackiego, Kazimierza oraz wizyta
    w Muzeum Schindlera
  • wizyta w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz – Birkenau

Uczestnicy wymiany porozumiewali się w języku  niemieckim, polskim i angielskim. Komunikacja językowa przebiegała znakomicie. Cele spotkania młodzieży zostały osiągnięte. Młodzież z obu szkół doskonaliła swoje umiejętności językowe, poszerzyła swoją wiedzę
o kraju sąsiadów,  pogłębiła osobiste przyjaźnie, a także zobaczyła, że można być dumnym ze swej okolicy i licznych atrakcji, które ona proponuje. Wzajemnej integracji sprzyjało wspólne spędzanie wolnego czasu, wycieczki krajoznawcze oraz dyskoteka z pieczonymi kiełbaskami, w czasie której nawet opiekunowie dali się porwać do wspólnego tańca i znakomitej zabawy.

Czerwcowe spotkanie zostało ocenione przez uczniów i opiekunów bardzo pozytywnie. Młodzież wykonała plakaty podsumowujące wymianę oraz wypunktowała zarówno mocne, jak i słabe jej strony. Większość podkreślała, że jest zadowolona ze  wszystkich punktów programu, ale szczególnie z nieformalnych popołudniowych spotkań młodzieży i polskiej gościnności. Takie spotkania młodzieży są niewątpliwie potrzebne, gdyż służą  integracji,  poszerzaniu horyzontów, a także  uświadamiają młodym ludziom przydatność uczenia się i znajomości języków obcych. Oczekiwania obu stron wobec wymiany zostały chyba całkowicie spełnione. Młodzież nawiązała bardzo osobiste i ścisłe kontakty i z żalem się rozstawała, obiecując sobie kolejne spotkania w przyszłym roku szkolnym przy realizacji następnych projektów. Uczniowie już teraz niecierpliwie czekają na wrześniową rewizytę w Niemczech.

Wymiana młodzieży nie byłaby możliwa, gdyby nie wsparcie finansowe Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. To dzięki dofinansowaniu ze strony PNWM możliwa była organizacja tak atrakcyjnych wycieczek. Dziękujemy również wszystkim uczestnikom oraz ich rodzinom za serdeczne i życzliwe przyjęcie niemieckich partnerów. Nad całością wymiany i sprawnym jej przebiegiem czuwało 5 nauczycieli, ze strony niemieckiej: Knut Böhlke (koordynator) i Joachim Pallmann, a ze strony polskiej: Ewa Szlagor (koordynator), Agnieszka Maciąga i Małgorzata Czarnik.

Autor: 
Ewa Szlagor

Viewing all articles
Browse latest Browse all 3048

Trending Articles


Sprawdź z którą postacią z anime dzielisz urodziny


MDM - Muzyka Dla Miasta (2009)


Częstotliwość 3.722MHz


POSZUKIWANY TOMASZ SKOWRON-ANGLIA


Ciasto 3 Bit


Kasowanie inspekcji Hyundai ix35


Steel Division 2 SPOLSZCZENIE


SZCZOTKOWANIE TWARZY NA SUCHO


Potrzebuje schemat budowy silnika YX140


Musierowicz Małgorzata - Kwiat kalafiora [audiobook PL]