27 czerwca 2014 r. Burmistrz Gminy Kęty Tomasz Bąk podpisał umowę POIS.09.03.00-00-046/13-00 pomiędzy Gminą Kęty a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie na realizację projektu „Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Kęty w ramach działania 9.3 Termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej priorytetu IX Infrastruktura energetyczna przyjazna środowisku i efektywność energetyczna Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013”.
Program Gospodarki Niskoemisyjnej będzie stanowił dokument strategiczny dla rozwoju Gminy Kęty. Jego rolą jest wytyczenie kierunków, wskazanie konkretnych zadań, harmonogramu realizacji, kosztów i źródeł finansowania w perspektywie krótkoterminowej oraz długoterminowej w zakresie:
- redukcji zużycia energii finalnej poprzez podniesienie efektywności energetycznej,
- zwiększenia udziału energii pochodzącej z odnawialnych źródeł energii,
- poprawy jakości powietrza oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Opracowanie i wdrożenie PGN jest nastawione na zapewnienie korzyści ekonomicznych, społecznych i środowiskowych.
Polska posiada międzynarodowe zobowiązania redukcyjne określone przez ratyfikowany Protokół z Kioto oraz pakiet klimatyczno-energetyczny UE. Przestawienie gospodarki na gospodarkę niskoemisyjną, a tym samym ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i innych substancji uważa się, nie tylko za kluczowy krok w kierunku zapewnienia stabilnego środowiska, lecz także długofalowego zrównoważonego rozwoju. Realizacja powyższych zobowiązań winna się rozpoczynać już na szczeblu gminnym, tak aby do 2020 roku Polska wywiązała się z nałożonych na nią obowiązków wynikających z powyższych dokumentów programowych.
W ramach projektu realizowanego przez Gminę Kęty planuje się:
- opracować spójny i jednolity dokument z zakresu gospodarki niskoemisyjnej;
- stworzyć bazę danych, zawierającą informacje pozwalające na realną ocenę gospodarki energią w gminie, jej poszczególnych sektorach i obiektach, inwentaryzację emisji gazów cieplarnianych, wskaźniki monitorowania;
- udział pracowników w szkoleniach, seminariach, warsztatach z zakresu problematyki gospodarki niskoemisyjnej;
- przeprowadzić działania informacyjne i promocyjne dotyczące udziału gminy w dofinansowaniu PO IiŚ w stworzeniu gospodarki niskoemisyjnej oraz upublicznienie informacji o opracowanym dokumencie.