Piątek (29 maja) był niezwykłym dniem dla wszystkich gimnazjalistów w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 w Kętach. Szkolne korytarze zamieniły się w labirynty a sale lekcyjne w laboratoria i różne pracownie. Był to „Dzień Eksperymentu”– święto nauki i wiedzy, które w szkole na Podlesiu odbyły się już po raz drugi. Uczniowie zostali młodymi naukowcami. Mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności i wiedzy w różnorodnych dziedzinach. Z samego rana wszyscy spotkali się na sali gimnastycznej. Gimnazjaliści pod opieką p. Małgorzaty Lis przeprowadzili i tłumaczyli różne doświadczenia fizyczne, udowadniając, że bez fizyki nie da się żyć. Zbadali m.in. zjawiska rezonansu, odrzutu czy ciśnienia atmosferycznego.
Następnie wszyscy uczniowie zostali przydzieleni na drodze losowania do 10 grup i rozpoczęli łańcuch eksperymentów. Przemieszczali się do sal, w których czekały na nich niemałe wyzwania. Sprawdzili się w ćwiczeniach sportowych i artystycznych. Musieli wyznaczyć gęstość ciał i prędkość w ruchu jednostajnym prostoliniowym. Ponadto wykonywali modele brył platońskich oraz badali, czy „wysokość to odległość?” i czy da się uzyskać „pokarm z nauki”. Analizowali również historyczne mapy, porównując je ze współczesną Polską. Mieli także możliwość sprawdzenia talentu poetyckiego, układając hasło reklamujące „Dzień Eksperymentu”. Po zakończeniu fascynującej rywalizacji klasy I zaprezentowały pokaz erupcji wulkanów.
„Dzień Eksperymentu” dostarczył wszystkim niezwykłych wrażeń. Uczniowie przekonali się, że nauka nie musi być nudna i trudna. Zrozumieli, że otaczający ich świat przesiąknięty jest fizyką, biologią czy chemią. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 wielkie znaczenie ma integracja gimnazjalistów i święto to było doskonałą okazją do realizacji tego celu. Wszyscy współpracowali i uczyli się od siebie. Mamy nadzieję, że rywalizacja grup składających się z uczniów różnych klas na długo pozostanie w ich pamięci.