Quantcast
Channel: Oficjalny serwis internetowy Gminy Kęty
Viewing all articles
Browse latest Browse all 3048

Wybory do europarlamentu oczami młodych kęczan

$
0
0
Data publikacji: 
27-03-2014 15:11

25 marca 2014 roku w Auli Powiatowego Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kętach odbyła się debata pod tytułem: „Wybory do Parlament Europejskiego oczami młodych kęczan”, w ramach zadania rekrutacyjnego na XX sesję Sejmu Dzieci i Młodzieży. Gospodarzem tego spotkania były dwie uczennice PZ nr 11 im. Stanisława Wyspiańskiego, które wspólnie zorganizowały i przeprowadziły debatę.

W debacie uczestniczyli przedstawiciele władz ustawodawczych: p. Elżbieta Achinger - posłanka na Sejm VII kadencji, p. Dorota Niedziela - posłanka na sejm VII kadencji oraz Piotr Hertig - sekretarz biura poselskiego pana Pawła Grasia, powiatowych: p. Jarosław Jurzak - przewodniczący Rady Powiatu w Oświęcimiui Dyrektor Wydziału Infrastruktury Społecznej w Urzędzie Gminy Kęty oraz p. Maciej Hejnowicz - Radny Powiatu Oświęcimskiego, samorządowych: p. Tomasz Bąk - Burmistrz Gminy Kęty, p. Ewelina Jura-Bączek - Sekretarz Urzędu Gminy Kęty, p. Dorota Matkowska - Dyrektor Wydziału Organizacyjnego i Spraw Obywatelskich Urzędu Gminy Kęty, p. Wacław Front - Radny Gminy Kęty, szkolnych: p. Bożena Nycz- dyrektor PZ nr 11 im. Stanisława Wyspiańskiego w Kętach, a także trójka uczniów z powiatowego liceum w Kętach.

Motyw przewodni debaty stanowiło pytanie: „Młodzi aktywni? Jak zachęcić kęcką młodzież do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku?”. Punktem wyjścia od postawienia odpowiedzi było przedstawienie frekwencji w obrębie kęckiej komisji wyborczej w wyborach do Parlamentu Europejskiego w poprzednich latach. Następnie, dyskutanci w oparciu o dane statystyczne opracowane przez organizatorki spotkania wspólnie zastanawiali się nad przyczynami tak niskiej aktywności kęckiej młodzieży. Rozmówcy zgodnie doszli do wniosku, że tak niska frekwencja spowodowana jest przede wszystkim niską wiedzą na temat Unii Europejskiej oraz działalności jej podstawowych organów. Zaproszeni goście ustalili zatem, że działania prowadzące do podwyższenia uczestnictwa najmłodszej części społeczeństwa powinny skupić się nie tylko propagowaniu istnienia samych wyborów, ale głównie na przedstawieniu kandydatów. Dobrym pomysłem byłoby więc nawiązanie kontaktu polityków z młodzieżą poprzez wykorzystanie portali społecznościowych. Drugim, istotnym wnioskiem wysuniętym przez rozmówców, jest budowa świadomości obywatelskiej wśród młodych, a także ukazanie im korzyści płynących z aktywnego udziału w życiu społecznym oraz politycznym.

Autor: 
Karolina Jasik, Zuzanna Mreńca / fot. Anna Bartuś

Viewing all articles
Browse latest Browse all 3048

Trending Articles


Sprawdź z którą postacią z anime dzielisz urodziny


MDM - Muzyka Dla Miasta (2009)


Częstotliwość 3.722MHz


POSZUKIWANY TOMASZ SKOWRON-ANGLIA


Ciasto 3 Bit


Kasowanie inspekcji Hyundai ix35


Steel Division 2 SPOLSZCZENIE


SZCZOTKOWANIE TWARZY NA SUCHO


Potrzebuje schemat budowy silnika YX140


Musierowicz Małgorzata - Kwiat kalafiora [audiobook PL]